Erdoğan’ın Soçi gezisinin dökümü

Hürriyet yazarı Sedat Ergin bu haftaki yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Soçi'de yaptığı görüşmelerin ayrıntılarını kaleme alırken dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu hafta başında Soçi’ye yaptığı günübirlik çalışma ziyareti uluslararası çevrelerde de yakın bir ilgiyle izlendi.

Erdoğan’ın Rusya lideri Vladimir Putin ile görüşmesi özellikle iki başlık üzerinden değerlendirildi. Bunlardan birincisi, Rusya’nın çekildiği Karadeniz Tahıl Girişimi’ne dönüp dönmeyeceği sorusuna odaklandı. İkinci başlıkta ise Türkiye’nin Batı’ya dönük son dönemdeki bazı hamlelerinin Rusya ile ilişkilerine nasıl yansıyacağına dönük sorular ön plandaydı.

Birincisiyle başlayalım. Ukrayna tahılının yeniden Karadeniz üzerinden emniyetli bir şekilde dünya pazarına sevk edilmesini sağlayacak bir mutabakata varılamaması, ilk bakışta ziyaretin bu hedefinin sonuçsuz kaldığı şeklinde yorumlara yol açtı. Putin, ziyaret sırasında çok açık bir dille, mutabakata dönebilmeleri için yaptırımlar nedeniyle Rusya’nın kendi tahıl ihracatında karşılaştığı güçlüklerin giderilmesi gerektiğini belirtti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hazine Bakanı Şimşek’i Goldman Sachs merkezinde dinleyince... 21 Eylül 2023 | 749 Okunma Türkiye ile Mısır arasında ilk büyük kriz fes yüzünden çıkmıştı… Mısır’la zor yıllar 5 17 Eylül 2023 | 523 Okunma 1961 yılında yaşanan krizde köprüler tümüyle atılmıştı... Mısır’la zor yıllar - 4 16 Eylül 2023 | 226 Okunma Mısır’la zor yıllar 3… Bayar, Nasır’ın temsilcisini ‘Siz Araplar nankörsünüz, bizi arkadan vurdunuz’ diye azarlayınca Menderes’in barışma çabaları nafile kaldı 15 Eylül 2023 | 619 Okunma Mısır’la zor yıllar 2- Nasır, operada elini sıkmayan Türk Büyükelçiyi sınır dışı etti 14 Eylül 2023 | 662 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar