Erdoğan’ın ABD gezisi (2) Şahsi düzeydeki yakınlık sorunları aşmaya yetecek mi?

TÜRKİYE-ABD ilişkilerinin içinde bulunduğu durum hakkında fikir sahibi olmayan bir yabancı, geçen çarşamba günü Beyaz Saray’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başkan Donald Trump’ın ortak basın toplantılarının sessiz bir videosunu izlediğinde...

Liderlerin vücut dillerine bakarak bu ziyaretin mükemmel ilişkilere sahip iki ülke arasında gerçekleştiği gibi bir kanaate kolaylıkla kapılabilir.

Ancak toplantının akışını yapılan açıklamalarla birlikte izlediğinde, bu iki ülke arasındaki ilişkilerin gerçekte sıkıntılı, çözümü bir hayli güç görünen pek çok sorunla kaplı olduğunu hemen fark edecektir.

*

Paradoks, sorunların bütün ağırlığına rağmen iki lider arasında şahsi düzeydeki ilişkinin yabana atılmayacak derecede yakın ve sıcak bir havada seyretmesidir. Biri diğerine “Değerli dostum” diye hitap etmekte, diğeri Beyaz Saray’da ağırladığı konuğunun “büyük bir hayranı olduğunu” anlatmaktadır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye ABD Kongre’sinde yalnız kalıyor 14 Aralık 2019 | 2.538 Okunma AİHM, Anayasa Mahkemesi’ni nasıl açığa düşürdü? 13 Aralık 2019 | 2.896 Okunma İnsan Hakları Eylem Planı neyi değiştirebilir? 12 Aralık 2019 | 2.239 Okunma AİHM’nin Osman Kavala kararı ve bundan sonrası 11 Aralık 2019 | 2.987 Okunma Akdeniz’deki krizin merkez üssü yoksa Meis Adası mı? 10 Aralık 2019 | 3.389 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar