Erdoğan’ın ABD gezisi (2) Şahsi düzeydeki yakınlık sorunları aşmaya yetecek mi?

TÜRKİYE-ABD ilişkilerinin içinde bulunduğu durum hakkında fikir sahibi olmayan bir yabancı, geçen çarşamba günü Beyaz Saray’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başkan Donald Trump’ın ortak basın toplantılarının sessiz bir videosunu izlediğinde...

Liderlerin vücut dillerine bakarak bu ziyaretin mükemmel ilişkilere sahip iki ülke arasında gerçekleştiği gibi bir kanaate kolaylıkla kapılabilir.

Ancak toplantının akışını yapılan açıklamalarla birlikte izlediğinde, bu iki ülke arasındaki ilişkilerin gerçekte sıkıntılı, çözümü bir hayli güç görünen pek çok sorunla kaplı olduğunu hemen fark edecektir.

*

Paradoks, sorunların bütün ağırlığına rağmen iki lider arasında şahsi düzeydeki ilişkinin yabana atılmayacak derecede yakın ve sıcak bir havada seyretmesidir. Biri diğerine “Değerli dostum” diye hitap etmekte, diğeri Beyaz Saray’da ağırladığı konuğunun “büyük bir hayranı olduğunu” anlatmaktadır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Siyasette yeni bir dil ihtiyacı 09 Nisan 2020 | 2.399 Okunma Salgının küresel seyrinde neredeyiz? 08 Nisan 2020 | 3.141 Okunma Virüs karşısında 30 bin test hedefi kritik eşik 07 Nisan 2020 | 3.258 Okunma Bilim Akademisi Başkanı’nın uyarısına kulak verelim 04 Nisan 2020 | 3.026 Okunma Sağlık Bakanı’nın izolasyon çağrısı yeterli mi? 03 Nisan 2020 | 2.729 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar