Erdoğan AB referandumunda tarafsız kalır mı?

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta TRT World Forum toplantısındaki çıkışıyla birlikte, AB’ye tam üyelik müzakerelerin devamı konusunda referanduma gidilmesi önerisi bir kez daha...

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta TRT World Forum toplantısındaki çıkışıyla birlikte, AB’ye tam üyelik müzakerelerin devamı konusunda referanduma gidilmesi önerisi bir kez daha Türkiye’nin gündemine girmiş bulunuyor.

Bize düşen de herhalde 81 milyona gitmek, 81 milyon ne karar veriyor ona bakmak...” dedi Cumhurbaşkanı Erdoğan buradaki konuşmasında.

Hatta neredeyse kesinlik içinde konuştu referanduma gitmekten ve şöyle dedi:

Parti genel başkanı olarak şöyle arkadaşlarımla masaya yatıralım, ondan sonra ‘tamam’ dendiği anda hemen adımımızı atarız. Bir de mart seçimleri var... Öyle Avrupa ülkeleri var ki, bir seneye 2-3 referandum sıkışıyor. Referandumlara da aslında alışmamız lazım”.

Erdoğan, önceki gün Budapeşte’de yaptığı bir açıklamayla aynı temayı tekrarladı: “1963’ten bu yana oyalanan bir Türkiye var. Hiçbir AB üyesi ülkeye böyle bir zulüm yapılmadı. Ne evet, ne hayır. Evetse evet, hayırsa hayır. Samimi olmak lazım. Alacaksanız sinyallerini verin, almayacaksanız bunu da söyleyin. Ne bizi yorun, ne biz sizi yoralım. Siz yolunuza, biz yolumuza devam edelim... Bu kadar açık ve net olmak lazım. Bu adımı da buna göre atmak lazım diyorum ve şu anda bir sabır noktasındayız...”

Cumhurbaşkanı bu görüşlerini yalnızca kamuoyuyla paylaşmakla kalmıyor, kapalı kapılar ardında Avrupalı liderlere de aynen aktarıyor.

*

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sekiz maddede Soçi Mutabakatı’nın anlamı 23 Ekim 2019 | 5.114 Okunma Gözler bugün Soçi’de: Fırat’ın doğusundan İdlib’e giden yol 22 Ekim 2019 | 2.767 Okunma Satır aralarıyla Türk-ABD mutabakatının şifreleri 19 Ekim 2019 | 3.397 Okunma Trump’la muhatap olmanın dayanılmaz güçlüğü 18 Ekim 2019 | 6.687 Okunma Birinci haftasında harekâtın 10 sonucu 17 Ekim 2019 | 4.095 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar