Erdoğan AB referandumunda tarafsız kalır mı?

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta TRT World Forum toplantısındaki çıkışıyla birlikte, AB’ye tam üyelik müzakerelerin devamı konusunda referanduma gidilmesi önerisi bir kez daha...

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta TRT World Forum toplantısındaki çıkışıyla birlikte, AB’ye tam üyelik müzakerelerin devamı konusunda referanduma gidilmesi önerisi bir kez daha Türkiye’nin gündemine girmiş bulunuyor.

Bize düşen de herhalde 81 milyona gitmek, 81 milyon ne karar veriyor ona bakmak...” dedi Cumhurbaşkanı Erdoğan buradaki konuşmasında.

Hatta neredeyse kesinlik içinde konuştu referanduma gitmekten ve şöyle dedi:

Parti genel başkanı olarak şöyle arkadaşlarımla masaya yatıralım, ondan sonra ‘tamam’ dendiği anda hemen adımımızı atarız. Bir de mart seçimleri var... Öyle Avrupa ülkeleri var ki, bir seneye 2-3 referandum sıkışıyor. Referandumlara da aslında alışmamız lazım”.

Erdoğan, önceki gün Budapeşte’de yaptığı bir açıklamayla aynı temayı tekrarladı: “1963’ten bu yana oyalanan bir Türkiye var. Hiçbir AB üyesi ülkeye böyle bir zulüm yapılmadı. Ne evet, ne hayır. Evetse evet, hayırsa hayır. Samimi olmak lazım. Alacaksanız sinyallerini verin, almayacaksanız bunu da söyleyin. Ne bizi yorun, ne biz sizi yoralım. Siz yolunuza, biz yolumuza devam edelim... Bu kadar açık ve net olmak lazım. Bu adımı da buna göre atmak lazım diyorum ve şu anda bir sabır noktasındayız...”

Cumhurbaşkanı bu görüşlerini yalnızca kamuoyuyla paylaşmakla kalmıyor, kapalı kapılar ardında Avrupalı liderlere de aynen aktarıyor.

*

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
12 Eylül’ün utanç sicilini tutan gazeteciye veda ederken 19 Eylül 2020 | 14 Okunma COVID-19’la mücadelede büyüyen tehdide dikkat 18 Eylül 2020 | 401 Okunma Mali’deki darbe ve Türkiye’nin tutumu 17 Eylül 2020 | 1.047 Okunma Tam 40 yıl sonra 12 Eylül’e bakmak 16 Eylül 2020 | 193 Okunma Doğu Akdeniz’de tehlikeli tırmanış 28 Ağustos 2020 | 2.595 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar