Entübe edilirken yoğun bakım odasına son kez bakmak

Belki de “Yasımızı tutmayı unutmayın” diye sesleniyorlardır, duyuyor musunuz?

Doktorunuz, kanınızdaki oksijen oranı kritik eşiğin altına düştüğü için akciğerinizin desteksiz çalışamayacağını söylüyor. Artık entübe edilmeniz, solunum cihazına bağlanmanız gerekiyor.

COVID-19 hastası olarak başka bir seçeneğiniz yok. Ağzınızdan içeri sokularak nefes borunuzdan akciğerlerinize doğru yerleştirilecek bir borudan verilecek oksijenle sizi hayata bağlamaya çalışacaklar. Bu sıkıntılı işlemi yapabilmek için önce anestezi ile sizi bayıltacaklarını söylüyorlar.

Birazdan bilincinizin kapanacağı gerçeği ile karşı karşıyasınız. Bilincinizin bir daha açılıp açılmayacağını bilmeden son bir kez çevrenize bakıyorsunuz.

Hasta yatağınızın çevresinde toplanmış yoğun bakım uzmanı doktor, kısa bir süre sonra anestezi ve ardından entübasyon işlemlerine katılacak sağlık personelini görüyorsunuz.

Bu, yoksa hayata son bakışınız mı?

*

Sonrasında bilincinizin kapanmasıyla birlikte girdiğiniz o derin uykuda ölüm ile yaşam arasındaki belli belirsiz bir çizginin üzerindeki yolculuğunuz başlıyor. Çizginin öbür tarafına da geçebilirsiniz, bu tarafında da kalabilirsiniz.

Bazen yeniden....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ankara’nın Biden yönetimine dönük beklentisi neydi? Karşılığı nasıl geldi? 29 Nisan 2021 | 140 Okunma Türk-ABD ilişkileri bu kadar basıncı taşıyabilecek mi? 28 Nisan 2021 | 448 Okunma 'Ermeni soykırımı' tartışması... Özal ‘Tek atımlık silah’ demişti, bakalım öyle mi çıkacak? 27 Nisan 2021 | 808 Okunma Türkiye-ABD ilişkilerine 24 Nisan gölgesi mi? 24 Nisan 2021 | 199 Okunma COVID-19’la mücadelede bir yıl önce bir yıl sonra 23 Nisan 2021 | 156 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar