Darbelere karşı bir kitap nasıl darbe suçlamasının delili oldu?

Ayrıca, kitaba bakıldığında, Başbuğ darbe iması bir tarafa, 27 Mayıs darbesinin ne kadar yanlış bir hareket olduğunu anlatıyor

Son yirmi yıl içinde sayısız iddianame okudum.

Önemli bir bölümü yakın tarihimizin akışına belli ölçülerde damgasını vuran bu iddianamelerin bazıları sayfa sayısı itibarıyla gerçekten de yüksek hacimliydi ve bunları okumak bir hayli zamanımı aldı.

Buna karşılık yazımda sözünü edeceğim metin, müştekilerin isimlerinin bulunduğu sayfalar hariç tutulursa galiba bugüne dek okuduğum en kısa iddianame. İlk bakışta 12 sayfa görünüyor. Ancak toplam 166 müştekinin isim, nüfus bilgileri ve adresleri tam 11, şüpheli, vekil ve diğer başlıklardaki bilgiler de yarım sayfa tutuyor.

Kalan yarım sayfadan da küçük yüzölçümünde iddianamenin ana içeriği yer alıyor. Bu kısım bir paragraftan ibaret diyebiliriz. Suçlama ve savunmanın aktarıldığı bölümü 16 satır, savcının ceza talebine ilişkin bölümü iki satır olmak üzere toplam 18 satırdan oluşuyor temel metin.

DELİLLER, BİR MÜLAKAT VE BİR KİTAP


İddianameyi İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Güngör.....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki iddianamelere giden süreç 23 Haziran 2021 | 371 Okunma Devletin bilgi alma yetkisinin sınırları nereden geçer? 22 Haziran 2021 | 200 Okunma Erdoğan’ın NATO söyleminin analizi 19 Haziran 2021 | 288 Okunma G-7, NATO, ABD-AB açıklamalarından ne anladım? 18 Haziran 2021 | 229 Okunma NATO’nun görev alanı Çin’e doğru uzanırken 17 Haziran 2021 | 331 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar