Darbecilikle suçlanan generale Yargıtay’dan ‘bozma’ ve tahliye kararı

KHK ile ordudan atılmış olan Korgeneral İbrahim Yılmaz, 29 Mart 2019 günü Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin hakkında verdiği mahkûmiyeti bozma ve tahliye kararı sonucu Adana F Tipi Cezaevi’nden dışarı adım atarken, tek kişilik bir hücrede televizyon izlemesinin de yasak olduğu 975 günü geride bırakıyordu.

Korgeneral Yılmaz, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Diyarbakır’da Yedinci Kolordu Komutanı olarak görev yapıyordu. Darbe haberlerini duyar duymaz karargâha gelmiş, astlarını toplayarak “Milletin, devletin, halkın ve demokrasinin karşısındaki bu kanunsuz hareketi engelleyeceğiz. Benim yanımda mısınız, değil misiniz? Ya şimdi kafama kurşun sıkarsınız ya da bir yanlışını görürsem ben sizin kafanıza sıkarım” demişti.

Karargâhta tutulan o geceye ait ceride kayıtları, Yılmaz’ın kolorduda maiyetindeki bütün birliklerin komutanlarını arayarak darbeye katılmamaları yolunda uyarıda bulunduğunu, birliklere bu yönde yazılı bir emir yayımladığını, gece boyunca darbe karşıtı ciddi bir mesai sergilediğini gösteriyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye’nin harekâtı uluslararası politikanın en önemli konusu 11 Ekim 2019 | 3.227 Okunma Başkan Trump’ın yakışıksız üslubu ile yaşamayı öğrenmek 10 Ekim 2019 | 2.323 Okunma Trump'ın kararı... Geçen yılki öyküyle benzeyen ve benzemeyen noktalar 08 Ekim 2019 | 2.940 Okunma Erdoğan’ın BM’de adalet çağrısından Türkiye’de adaletin durumuna 05 Ekim 2019 | 2.566 Okunma Suriyeli mültecilerin dönüşü ana öncelik haline geliyor 04 Ekim 2019 | 2.887 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar