Darbe sabahı Harp Okulu’nun önündeki ‘dayak tüneli’

Dönemin Adana Valisi Turhan Kapanlı, uçaktan indikleri anı şöyle anlatıyor

27 Mayıs darbesinin gerçekleştirildiği gün Polatlı Topçu Okulu’nda Tabur Komutanı olan Yarbay Tarık Güryay’a verilen görev, Kara Harp Okulu’nda emniyeti sağlamaktı. Ankara’da Demokrat Partili bakanlar, milletvekilleri ve iktidara yakın bazı üst düzey kamu görevlileri evlerinden toplanarak askeri araçlarla Harp Okulu’na getiriliyordu.

Harp Okulu’nun bahçesinde askeri araçtan indirildikleri noktadan binanın kapısına kadar olan mesafe tutuklular için büyük bir kâbustu.

Devrilen Menderes hükümetinin Adalet Bakanı Celal Yardımcı, “Harbiye’ye girdiğimizde yolun iki tarafı asker ve subay tüneli halindeydi. Her gelen arabaya saldırdıkları anlaşılıyordu” diye anlatıyor. Yardımcı da o tünele girecektir.

BARAJIN AZGIN SULARINA DÖNMÜŞ SUBAYLAR

 Darbe sabahı Harp Okulu’nun bahçesinde yaşanan hadiselere ilişkin bütün tanıklıklar, Yardımcı’nın sözünü ettiği “tünel”e itilen DP’lilerin çoğunluğunun dövüldükten sonra binaya girebildiklerini gösteriyor.

Nitekim Yarbay Güryay da, okulun önündeki ortamı şöyle anlatıyor:

“Harp Okulu’nun etrafı ve bilhassa ön......

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki iddianamelere giden süreç 23 Haziran 2021 | 411 Okunma Devletin bilgi alma yetkisinin sınırları nereden geçer? 22 Haziran 2021 | 200 Okunma Erdoğan’ın NATO söyleminin analizi 19 Haziran 2021 | 288 Okunma G-7, NATO, ABD-AB açıklamalarından ne anladım? 18 Haziran 2021 | 229 Okunma NATO’nun görev alanı Çin’e doğru uzanırken 17 Haziran 2021 | 331 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar