Cumhuriyet, 100. yıl, hukuk, kimsesizlerin kimsesi olmak ve AYM’ye bireysel başvuru hakkı

Hürriyet yazarı Sedat Ergin bu hafta 'Cumhuriyet, 100. yıl, hukuk, kimsesizlerin kimsesi olmak ve AYM’ye bireysel başvuru hakkı' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Kuruluşunun 100. yıldönümü dolayısıyla geride bıraktığımız günlerde Türkiye Cumhuriyeti’nin pek çok alandaki yüz yıllık seyrinin geniş değerlendirmeleri yapıldı, “Cumhuriyet nedir?” sorusuna yanıt arandı.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Prof. Zühtü Arslan’ın geçen pazartesi günü, 100’üncü yıldönümün hemen ertesi günü, 30 Ekim’de İzmir’de yargı mensuplarının katıldığı bölge toplantısında yaptığı konuşmanın, Cumhuriyet’in “hukuk devleti” yönünü değerlendirmek açısından kapsamlı bir çerçeve sunduğunu düşünüyorum.

İzmir, Aydın, Manisa, Muğla ve Uşak illerinde görev yapan 140 kadar savcı ve hâkimin katıldığı bu toplantının ilginç bir yönü, AYM ve Avrupa Konseyi tarafından birlikte yürütülen bir proje kapsamında düzenlenmesi. Proje, AYM’nin temel haklar alanındaki kararlarının etkili şekilde uygulanmasını desteklemeyi amaçlıyor, Avrupa Konseyi’nin de desteğiyle...

Toplantının tam başlığı, “Adli-İdari Yargıda Bireysel Başvuru İhlal Kararları ve İhlalin Sonuçlarının Ortadan Kaldırılması”.

Yani, 29 Ekim kutlamalarının hemen ertesi günü, konumuz; hak ihlalleri ve AYM’nin verdiği ihlal kararları nasıl etkili uygulanabilir meselesi.

CUMHURİYET ÖNCELİKLE ‘HUKUKSAL RIZA’DIR      

Prof. Arslan, hâkim ve savcılara hitabında, “Cumhuriyet’in geride bıraktığımız yüz yılı içindeki tecrübesi ve kazanımları”ndan söz ederek, “Cumhuriyet’in hukuki boyutunun önemini daha iyi anlamak ve anlatmak zorundayız” diye konuşuyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye ile Yunanistan arasında barışa şans verme zamanı 09 Aralık 2023 | 75 Okunma Erdoğan’ın İsveç’in NATO üyeliği ve F-16 konusundaki sürpriz adımı nasıl değerlendirilmeli? 08 Aralık 2023 | 1.018 Okunma F-16 ve Eurofighter alımının ilerlememesi Batı ile yeni bir sıkıntı alanı 06 Aralık 2023 | 777 Okunma Bedri Rahmi’nin kayıp mozaiklerinin esrarı nasıl çözüldü? 02 Aralık 2023 | 100 Okunma Henry Kissinger daha çok günahlarıyla hatırlanacak 01 Aralık 2023 | 296 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar