Bu kez İstanbul’un sahil şeridi muhalefette

2009 yerel seçiminin Türk siyasetinde en çok tartışılan sonuçlarından biri, Akdeniz ve Ege sahil şeridinin önemli ölçüde CHP’nin kontrolüne geçmesiydi.

Gazetelerde yayımlanan haritalarda CHP’nin belediyeleri kazandığı denize kıyısı olan iller kırmızı bir şerit halinde gösteriliyordu.

İstanbul’da geçen pazar günü tekrarlanan büyükşehir belediye başkanlığı seçiminin yarattığı en çarpıcı sonuçlardan biri herhalde İstanbul’un Karadeniz ve Marmara’daki sahil şeridinin büyük ölçüde muhalefet adayı Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı bir alana dönüşmesi oldu.

Boğaz’ın her iki yakası da dahil olmak üzere sahile kıyısı olan 22 ilçeden 20’sinde ‘millet ittifakı’ üstünlük sağlarken, AK Parti adayı Binali Yıldırım’ın kazandığı ilçeler içinde yalnızca ikisinin denize çıkışı var. Bunlar Karadeniz’e kıyısı olan Arnavutköy ile Marmara Denizi’ne açılan Pendik.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD’li Dışişleri Bakanı’nın Yunan fırkateynine ayak basması ne anlama gelir? 01 Ekim 2020 | 582 Okunma Türkiye-Rusya ilişkileri Karabağ’da yeni basınç alanına girdi 30 Eylül 2020 | 595 Okunma Vefat ve ağır hasta sayılarında ürkütücü artış 29 Eylül 2020 | 1.780 Okunma Mekke Emiri’nin oğlu hem ut hem de çello çalınca 26 Eylül 2020 | 363 Okunma COVID-19’a karşı kullandığımız maskeler ne kadar güvenli? 25 Eylül 2020 | 244 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar