Bu kez Birleşik Arap Emirlikleri ile normalleşme işaretleri

Son zamanlarda önce İsrail ve özellikle Mısır ile ilişkilerin normalleşmesi yolunda gözlenen bazı işaretlerin ardından BAE ile ilişkilerde kayda geçen bu açıklamaların hepsi yan yana getirildiğinde, karşımıza çıkan tabloyu nasıl yorumlamalıyız?

İçinden geçtiğimiz dönemde Türkiye’nin bölgesel politikaları anlamında sıkça duyduğumuz söylemlerden biri “jeopolitik boşlukları doldurma” kavramı oldu.

Türkiye’nin ağırlıklı olarak askeri hamleler üzerinden “sert gücü”nü devreye sokması bağlamında sıkça telaffuz edildi bu kavram.

Bununla birlikte, bu jeopolitik boşlukları doldururken bölgedeki bazı aktörlerle yaşadığı çatışmalar nedeniyle, Türkiye’nin kendisine bitişik coğrafyada, özellikle Doğu Akdeniz’de bazı yapılanmaların dışında kaldığı da bir olgudur.

Bu söylediğimi şöyle açabilirim.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Resmi Gazete’de FETÖ’cü generalle ilgili dikkat çekici ayrıntı 13 Şubat 2021 | 2.177 Okunma FETÖ’cü general bilmecesinde bakın hangi bağlantılarla karşılaştım 12 Şubat 2021 | 4.808 Okunma Kod adı ‘Servet’in örgüt abilerinin gözetiminde generalliğe uzanan öyküsü 11 Şubat 2021 | 1.868 Okunma Bir hukuk düzeninde kabul edilemeyecek şeyler 10 Şubat 2021 | 531 Okunma Akar, ‘FETÖ’cü albay YAŞ’ta nasıl general oldu’ sorusuna ne yanıt verdi 09 Şubat 2021 | 1.575 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar