BM Genel Sekreteri’ne göre İdlib’de bir insani felaket yaşanıyor

HÜRRİYET’in bugünkü “Savaşın En Büyük Göçü” manşeti, Uluslararası Mülteci Hakları Örgütü’nün (Refugees International) son raporuna dayanarak İdlib’de yaşanmakta olan insani felaketi bütün çarpıcılığıyla gözler önüne seriyor.

Bugünkü yazımda ben de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Güvenlik Konseyi’ne sunduğu 21 Ağustos tarihli son raporundan yola çıkarak, bu tabloyu BM’nin merceğinden değerlendirmeye çalışacağım. Bunu yaparken aynı zamanda BM’nin İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nin (OCHA) 29 Ağustos tarihli geçen haftaki en son raporundan da yararlanacağım.

 

BM Genel Sekreteri, Güvenlik Konseyi’nin Suriye’ye ilişkin bir dizi kararı çerçevesinde her iki ayda bir konseye bu ülkedeki gelişmelerle ilgili bir rapor sunmak durumunda. Guterres’in son raporu geçen haziran-temmuz ayları olmak üzere iki aylık dönemi kapsıyor. Bununla birlikte Guterres, dökümlerin önemli bir bölümünü Esad rejiminin nisan sonundan itibaren başlattığı saldırıları esas alarak üç aylık bir toplam üzerinden aktarıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Soçi Mutabakatı’nın bir yılı: Uygulaması sorunlu, vazgeçilmesi zor 21 Eylül 2019 | 2.308 Okunma YAŞ SONRASI TSK (5) TSK’nın kurumsal istikrarı 14 Eylül 2019 | 3.161 Okunma YAŞ sonrası TSK (4) General – amiral kadrolarında daralma devam ediyor 13 Eylül 2019 | 2.792 Okunma YAŞ SONRASI TSK (3) - Atamalardaki yerleşik ölçüler kayboluyor 12 Eylül 2019 | 2.657 Okunma YAŞ SONRASI TSK (2) - Generalliğe yükselmede yeni kriterler 11 Eylül 2019 | 3.019 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar