BM Genel Sekreteri’ne göre İdlib’de bir insani felaket yaşanıyor

HÜRRİYET’in bugünkü “Savaşın En Büyük Göçü” manşeti, Uluslararası Mülteci Hakları Örgütü’nün (Refugees International) son raporuna dayanarak İdlib’de yaşanmakta olan insani felaketi bütün çarpıcılığıyla gözler önüne seriyor.

Bugünkü yazımda ben de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Güvenlik Konseyi’ne sunduğu 21 Ağustos tarihli son raporundan yola çıkarak, bu tabloyu BM’nin merceğinden değerlendirmeye çalışacağım. Bunu yaparken aynı zamanda BM’nin İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nin (OCHA) 29 Ağustos tarihli geçen haftaki en son raporundan da yararlanacağım.

 

BM Genel Sekreteri, Güvenlik Konseyi’nin Suriye’ye ilişkin bir dizi kararı çerçevesinde her iki ayda bir konseye bu ülkedeki gelişmelerle ilgili bir rapor sunmak durumunda. Guterres’in son raporu geçen haziran-temmuz ayları olmak üzere iki aylık dönemi kapsıyor. Bununla birlikte Guterres, dökümlerin önemli bir bölümünü Esad rejiminin nisan sonundan itibaren başlattığı saldırıları esas alarak üç aylık bir toplam üzerinden aktarıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Anayasa Mahkemesi, tek kollu hükümlünün tek kişilik hücreye konmasına ne dedi? 11 Temmuz 2020 | 2.077 Okunma Libya’da çatışma potansiyeline dikkat 10 Temmuz 2020 | 3.337 Okunma Türkiye dünyayla hava bağlantısını yeniden açmaya çalışıyor 09 Temmuz 2020 | 2.027 Okunma Sağlık Bakanlığı’nın verilerini izlerken dikkatime takılan bir durum 08 Temmuz 2020 | 2.160 Okunma COVID-19’la mücadelede şeffaflığa doğru gecikmiş ama yerinde bir adım 07 Temmuz 2020 | 1.911 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar