Bir deniz nasıl öldürülür abiler?

O noktadan sonra oksijen yok, yani hayat bitiyor Marmara’da...

Ülkemizde bütün zamanların en korkutucu çevre felaketlerinden birini Marmara Denizi’ni işgal eden “müsilaj”, diğer adıyla “deniz salyası” hadisesiyle yaşıyoruz.

Denizde büyük ölçüde kirli su ve tarımsal-endüstriyel atıkların etkisiyle oluşan mikrobiyolojik varlıklar, adeta dev bir organizma halinde sahillerimizi basarak bazı noktalarda insanların denize çıkışını engelliyor.

Suyun üstünde karşımıza çıkan görüntü, bu mikrobiyolojik varlıkların dikey bir hareketle dibe doğru ilerleyerek özellikle derin sulara ve deniz yatağına yayılmasının bir uzantısı. Aslında denizin altındaki başkalaşımla ilgili kuvvetli bir uyarı bu yaşadığımız.

Günlerdir Marmara’nın birçok noktasında sahili kuşatan bu bu tuhaf hadiseyi şaşkınlık içinde izliyoruz. Hepimizi daha da çok şaşırtan, deniz salyasının suyun altındaki derinliklerde ne kadar geniş bir alana nüfuz etmiş olduğu gerçeğidir. Bunu balıkadamların yaptıkları kayıtlardan, çektikleri fotoğraflardan görebiliyoruz. Yayıldığı, kapladığı yerlerde hayatın başkalaştığını, yavaş yavaş sona erdiğini, bütün bir ekosistemin....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki iddianamelere giden süreç 23 Haziran 2021 | 411 Okunma Devletin bilgi alma yetkisinin sınırları nereden geçer? 22 Haziran 2021 | 200 Okunma Erdoğan’ın NATO söyleminin analizi 19 Haziran 2021 | 288 Okunma G-7, NATO, ABD-AB açıklamalarından ne anladım? 18 Haziran 2021 | 229 Okunma NATO’nun görev alanı Çin’e doğru uzanırken 17 Haziran 2021 | 331 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar