Biden’ın salgından sonra en zor sınavı: Kutuplaşmayı aşmak

Başkan Biden, Trump döneminde ülkeyi kaplayan bölünmüşlüğü bir şekilde aşamadığı takdirde, ne yaparsa yapsın, bu durumun kendi icraatının da önünü keseceğini, gölgeleyeceğini görüyor.

Tam iki hafta arayla aynı mekânda iki ayrı Amerika gerçeği ile karşılaştık. Önce 6 Ocak Çarşamba günü zihinlerimize kazınan görüntülerde Kongre’yi hedef alan şiddet ve vandalizm vardı. Kendilerini kaybetmiş saldırgan Trump taraftarları cam çerçeve indirerek girdikleri Kongre binasında seçim sonuçlarının tescil edildiği Temsilciler Meclisi ve Senato oturumlarını engellediler.

Yine bir çarşambaya denk gelen önceki gün Kongre’nin batı cephesi, ABD’nin yeni Demokrat Başkanı Joe Biden’ın teamüllere uygun bir olgunluk içinde geçen ant içme törenine ev sahipliği yaptı. Saldırganların iki hafta önce tırmandıkları duvarların hemen önündeki platformda bu kez Lady Gaga Amerikan milli marşını söylüyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
BM’ye göre, HTŞ İdlib’de akaryakıt ticaretinden para kazanıyor 26 Şubat 2021 | 190 Okunma FETÖ’cü general kazasından çıkartılacak sonuçlar 25 Şubat 2021 | 1.106 Okunma Kars’ta ‘474212...’ diye başlayan bir ankesörlü telefonun sırrı 24 Şubat 2021 | 1.663 Okunma 20 yıl sonra 19 Şubat ‘anayasa kitapçığı krizi’ni hatırlamak 20 Şubat 2021 | 307 Okunma Türk-ABD ilişkilerinde ‘Eğer...’ diye başlayan açıklamanın gölgesi 19 Şubat 2021 | 379 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar