Biden yönetiminin yeni dış politika vizyonu ve S-400’ler meselesi

Muhtemeldir ki, Türkiye de “güvenilir ortak” ABD’nin PKK’nın uzantısı YPG ile Suriye’de kurduğu ittifakı masaya getirerek, bunun ne ölçüde müttefiklikle bağdaştığını soracaktır.

ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden’ın geçen çarşamba günü Kongre binasının önündeki ant içme töreninde yaptığı konuşma, Amerikan toplumuna verdiği uzlaşma, ulusal birlik mesajlarıyla örülüydü. Böyle bir konuşmadan bekleneceği gibi içe hitap eden bir metindi.

Dış dünyaya verdiği mesajlar çok küçük bir yer tuttu Biden’ın konuşmasında. Bu kısa bölümdeki ana vurgu da “ittifakların onarılması” temasıydı.

Şöyle dedi bu bölümde Biden: “İttifaklarımızı onarıp, dünya ile bağlarımızı yeniden kuracağız. Dünün değil, bugünün ve yarının sınamalarına karşılık vermek üzere... Ve yalnızca gücümüzün yarattığı örnek üzerinden değil, ama oluşturduğumuz örneğin gücü üzerinden önderlik edeceğiz. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
20 yıl sonra 19 Şubat ‘anayasa kitapçığı krizi’ni hatırlamak 20 Şubat 2021 | 297 Okunma Türk-ABD ilişkilerinde ‘Eğer...’ diye başlayan açıklamanın gölgesi 19 Şubat 2021 | 377 Okunma O mağarada saat saat ne oldu? 18 Şubat 2021 | 6.001 Okunma Rehine erler ailelerine hangi mesajları göndermişti? 17 Şubat 2021 | 1.060 Okunma PKK vahşeti ve ABD’ye düşen görev 16 Şubat 2021 | 452 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar