AYM’yi bekleyen kritik bir karar

Hürriyet Gazetesi Yazarı Sedat Ergin'in bugünkü (19.05.2022)''AYM’yi bekleyen kritik bir karar'' başlıklı yazısı.

Yargıtay’ın hakkındaki mahkûmiyet kararlarının bir bölümünü onayladığı CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun durumunu konu alan dünkü yazımız, dosyanın bundan sonraki aşamada Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gideceğine ve son sözü yüksek mahkemenin vereceğine dikkat çekiyordu. Yazımız, AYM içtihatları çerçevesinde “Devlete katil diyebilir miyiz?” sorusuyla bitiyordu.

Bu sorunun nedeni, Kaftancıoğlu’nun Yargıtay tarafından onanan mahkûmiyetlerinden birinin, Türk Ceza Kanunu’nun 301’inci maddesinde düzenlenen “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni alenen aşağılamak” suçu kapsamında olmasıydı. Bu hüküm, 2013 ve 2014 yıllarında paylaştığı bazı tweet mesajlarında devleti “katil” olarak nitelendirmesiyle ilgilidir.

TCK’nin 301’inci maddesi, “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ve devletin yargı organlarını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükmünü taşıyor.

AYM’NİN 'DENİZ KARADENİZ’ KARARI

AYM’nin muhtelif kararlarına bakıldığında, siyasi partiler ve özelde iktidarda bulunan partiler açısından bu nitelendirmenin yapılmış olmasını ifade özgürlüğü içinde değerlendiren bir çizginin yerleşmiş olduğunu görüyoruz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Büyükelçiler gözünden üçlü mutabakatın değerlendirmesi 06 Temmuz 2022 | 26 Okunma NATO’nun yeni 'Stratejik Konsept' belgesinde demokrasi vurgusu 05 Temmuz 2022 | 248 Okunma Biden-Erdoğan görüşmesi: İlişkide bir yıl önce bir yıl sonra... 02 Temmuz 2022 | 528 Okunma Madrid Zirvesi öncesinde NATO’da yaşanan krizi tersinden okuduğumuzda 01 Temmuz 2022 | 409 Okunma Mutabakatın içerik analizi: Metne geçen beyanlar önemli ama uygulama da önemli olacak 30 Haziran 2022 | 215 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar