AYM’den mahkemelere terör propagandası kriterleri

İfade özgürlüğü ile terör propagandası arasındaki sınırlar nereden geçer? Hangi nitelikteki ifadeler terörü teşvik kapsamında nitelendirilebilir?

Bir açıklamanın terörü teşvik ettiğine kanaat getirilebilmesi için hangi unsurları içermesi gerekir?

Bu gibi sorular, terör eylemlerine sahne olan demokratik ülkelerde ifade özgürlüğü alanında en çok baş ağrıtan, sıkıntı yaratan konuların ilk sıralarında yer alıyor.

Dünkü yazımızda konu ettiğimiz, Anayasa Mahkemesi’nin öğretmen Ayşe Çelikhakkındaki ‘hak ihlali’ kararı, yukarıdaki soruların yanıtlarını net bir şekilde vermesi, bu tartışmada esas alınması gereken hukuki kriterleri somut bir şekilde tanımlayıp sıralaması bakımından büyük önem taşıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yoksa eksen kayması bu kez Türk toplumunda mı? 26 Ocak 2022 | 343 Okunma 15 Temmuz’dan 'sıkarız' söylemli bir suç duyurusuna 25 Ocak 2022 | 410 Okunma Sağlık Bakanlığı’nın COVID-19 test politikasında revizyon sinyalleri 22 Ocak 2022 | 102 Okunma Devlet hastanesinde PCR testi yaptırabilmenin ahlaki ikilemi 21 Ocak 2022 | 349 Okunma Aşı kampanyasında gelinen noktanın gerçekçi bir muhasebesi şart 20 Ocak 2022 | 110 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar