AYM kararları nasıl baypas edilir?

“Sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkı, getirilecek kuralın, ekonomik, bürokratik ve fiili yükümlülüklere yol açacağı ve üretim faaliyetlerinin etkileneceği gerekçeleriyle uzun süreli olarak vazgeçilecek haklardan değildir.”

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) termik santralların çevreye uyum yükümlülüklerinin ertelenmesini öngören yasa maddesini iptal ettiği 22 Mayıs 2014 tarihli kritik kararının kilit paragrafı bu ifadeyle başlıyor.

AYM’nin oybirliğiyle aldığı bu karar bir sonraki cümlede şöyle devam ediyor:

“İnsanın, toplumun ve çevrenin varlık, sağlık ve güvenliği ile bu konuda Anayasanın Devlete yüklediği görev göz önünde bulundurulduğunda, dava konusu kuralla belirtilen süre zarfında Elektrik Üretim Anonim Şirketi’ne (EÜAŞ) bağlı santrallar ile özelleştirilen santralların elektrik üretim faaliyetlerinde çevre mevzuatına tabi olmaması kabul edilemez.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
NATO uzmanı büyükelçi İdlib için 'güvenlik koridoru' öneriyor 21 Şubat 2020 | 458 Okunma Kavala’nın beraatına sevinelim, ancak... 19 Şubat 2020 | 608 Okunma İdlib’de yerinden olan yarım milyon çocuk ne olacak? 18 Şubat 2020 | 169 Okunma Soçi Anlaşması tartışmasında kim haklı, kim haksız? 15 Şubat 2020 | 2.898 Okunma Türkiye ile Rusya İdlib’de ayrı dillerden konuşuyorlar 14 Şubat 2020 | 2.968 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar