Artık adını koyalım: Türkiye ile ABD, Suriye’de (dolaylı) çatışan iki ülkedir...

Hürriyet Gazetesi Yazarı Sedat Ergin'in bugünkü (30.09.2022)''Artık adını koyalım: Türkiye ile ABD, Suriye’de (dolaylı) çatışan iki ülkedir...'' başlıklı yazısı.

Fırsat buldukça Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) Suriye konusunda yapılan görüşmeleri geriden gelerek de olsa izlemeye çalışıyorum.

Geçenlerde BMGK’da ağustos ayı sonunda düzenlenen Suriye oturumunda yapılan, Türkiye ile PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG/PYD/SDG örgütü arasındaki çatışmaları konu alan önemli bir tespitle karşılaştım.


SDG’nin doğrudan Türkiye’ye saldırdığı yolundaki bir beyandı bu.

Bu beyanı yapan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Suriye Özel Temsilcisi Norveçli diplomat Geir Pedersen’den başkası değildi.

Bir başka anlatımla, SDG’nin Türkiye’yi hedef aldığı, bizzat BM’nin Suriye konusundaki en yetkili şahsiyeti tarafından Güvenlik Konseyi’ne duyuruluyordu.

PEDERSEN’İN DEĞİNDİĞİ ÖRGÜT PKK’NIN UZANTISI OLUNCA

Pedersen’in sözlerine geçmeden önce kısaca terminolojiye açıklık getirelim. PKK’nın Suriye’deki uzantısı olan örgüt, kısaca PYD denilen Demokratik Birlik Partisi. PYD’nin askeri kanadı ise YPG (Halk Koruma Birlikleri) adını taşıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Alevilerle ilgili son düzenlemeler (3) | AİHM’nin son adımları yeterli bulması şansı var mı? 26 Kasım 2022 | 93 Okunma Alevilerle ilgili düzenlemeler (2) | AK Parti iktidarının Alevi meselesindeki mesaisinin 20 yıllık seyri 25 Kasım 2022 | 147 Okunma Alevilerle ilgili düzenlemeler ne getiriyor (1) 24 Kasım 2022 | 178 Okunma Mısır ile ilişkilerde geçen dokuz yılın muhasebesi 23 Kasım 2022 | 234 Okunma Kuzey Suriye’ye düzenlenen hava harekâtının şifreleri 22 Kasım 2022 | 1.198 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar