Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay kararını nasıl değerlendirmeliyiz?

Hürriyet yazarı Sedat Ergin bu hafta 'Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay kararını nasıl değerlendirmeliyiz?' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Önce Gazze’de ortaya çıkan savaş, ardından Cumhuriyet’in 100’üncü kuruluş yıldönümüne odaklanma gereği sonucu, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) cezaevinde bulunan Gezi Parkı Davası hükümlüsü Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Can Atalay hakkında geçen hafta verdiği ihlal kararı üzerinde durma fırsatı bulamamıştım.

AYM’nin Atalay hakkında gerek “Seçilme ve Siyasal Faaliyette Bulunma Hakkı” gerek tutukluluğu ile ilgili “Kişi Hürriyeti ve Güvenliği Hakkı” çerçevesinde verdiği ihlal kararını inceledikten sonra bir dizi gözlemde bulunmak istiyorum.

En başta belirtmemiz gereken husus şu: AYM’nin, son kararında, önemli ölçüde daha önce HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında dokunulmazlığı kaldırıldığı için 2021 yılında aldığı ihlal kararındaki gerekçeleri tekrarladığı görülüyor.

Yüksek mahkemenin, benzer içerikteki bir başka başvuru karşısında, 2021’de 15 üyesinin oybirliği ile kuvvetli bir şekilde ortaya koymuş olduğu içtihadından ayrılmasını beklemek, aslında çok da gerçekçi görünmüyor; bu kez 5 karşı oy çıkmış olsa da.

Gergerlioğlu, 24 Haziran 2018 seçiminde HDP’den Kocaeli milletvekili seçilmiş, daha sonra sosyal medya hesabından yaptığıbir haber paylaşımı nedeniyle terör örgütü propagandası suçunu işlediği gerekçesiyle yargılanıp, mahkum olmuş ve cezası Yargıtay tarafından onanmıştı. Bu kararın 17 Mart 2021 tarihinde TBMM’de okunmasıyla Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşmüş ve ardından 2 Nisan 2021 tarihinde cezaevine konmuştu.

Ancak AYM 1 Temmuz 2021 tarihinde hak ihlali kararı verince, Gergerlioğlu tahliye edilmiş ve yeniden TBMM’ye dönmüştü. Kendisi son 14 Mayıs seçiminde yeniden TBMM’ye seçilmiştir.

*

Şimdi Can Atalay’ın dosyasına geçebiliriz. Atalay, 25 Nisan 2022 tarihinde Gezi Davası’nda “T.C. Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs suçu”ndan 18 yıl hapis cezasına çarptırılmış, Yargıtay’daki temyiz incelemesi sürerken geçen 14 Mayıs seçimlerinde Hatay‘dan milletvekili seçilmiştir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Üretkenliğinin sırrı: ‘Gündüzler devletinse, beyaz geceler benimdir’ 25 Kasım 2023 | 177 Okunma Oramiral Tatlıoğlu’nun NATO’ya ‘Karadeniz’i Ortadoğu’ya çevirmesinler’ mesajının kodları 24 Kasım 2023 | 442 Okunma Hakan Fidan’ın Dışişleri Bakanlığı’nda reform hedefi 23 Kasım 2023 | 896 Okunma Dışişleri Bakanı Fidan AİHM’nin Kavala kararı için hangi mesajları veriyor? 22 Kasım 2023 | 508 Okunma Ogün Samast’ın serbest kalmasının bize hatırlattıkları 18 Kasım 2023 | 232 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar