Akdeniz’deki krizin merkez üssü yoksa Meis Adası mı?

Geçtiğimiz cumartesi günü bu köşede yayımlanan harita Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanlarının sınırlarını hangi genişlikte tanımladığını gösteriyordu.

Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İlişkiler ve Havacılık Denizcilik Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Çağatay Erciyes’in sosyal medya hesabından duyurduğu bu harita, Türkiye’nin Akdeniz’de kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölgeye ilişkin resmi pozisyonunu yansıtıyor.

Bir de son günlerde sıkça karşımıza çıkan, tartışmalarda referans verilen bir Sevilla haritası var. Bu, 2000’li yılların hemen başlarında AB’nin İspanya’daki Sevilla Üniversitesi’ne hazırlattığı ‘Avrupa Deniz Yetki Alanları’ başlıklı bir çalışma.

AB’nin zaman zaman bazı teknik raporlarında kullandığı bu haritanın Doğu Akdeniz’e ilişkin bölümü büyük ölçüde Yunanistan’ın resmi tezleri esas alınarak çizilmiş. Türk resmi makamlarının açıklamalarında bu harita sıkça resmi AB pozisyonu olarak kabul ediliyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İyidil tartışması bize yargı hakkında ne anlatıyor? 22 Ocak 2020 | 2.862 Okunma Libya kriziyle birlikte yaşamaya hazır olalım 21 Ocak 2020 | 2.515 Okunma Hâkimler vicdanlarını yasanın önüne geçirebilir mi? 18 Ocak 2020 | 2.549 Okunma Hulusi Akar İdlib için ‘güvenli bölge’den söz ediyor 17 Ocak 2020 | 2.629 Okunma AB’nin yetersizliği Libya’da Türkiye ve Rusya’nın önünü açtı 16 Ocak 2020 | 3.111 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar