Akçakale kapısı BM’de hangi engele takıldı?

Geçen hafta on binlerce insan İdlib’de hava saldırıları altında çaresizlik içinde kuzeye doğru yollara dökülürken, New York’ta Birleşmiş Milletler merkezinin birinci katındaki Güvenlik Konseyi salonu Suriye’ye yapılacak insani yardımlar konusunda karşılıklı suçlamalara, vetolara, karar tasarılarının reddedilmesine sahne oluyordu.

Geçen hafta sonuna doğru yaşanan bu gelişmeler, BM’nin Suriye’de savaş koşulları altında muhtaç durumdaki insanlara yardım ulaştırabilmesi için kurulmuş olan ‘sınır ötesi insani yardım mekanizması’nın süresinin uzatılmasına ilişkin çalışmaların sonucu olarak ortaya çıktı.

Bu yardım mekanizması ilk kez BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2014 yılında aldığı 2165 sayılı kararla kuruldu. Bu kararla, Türkiye’den Cilvegözü (Hatay) ve Öncüpınar (Kilis), Ürdün’de Al Ramtha ve Irak’ta Al Yarubiyah sınır kapılarından BM’nin insani yardım konvoylarının geçişine izin verilmişti. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yargı reformu tartışmasına nasıl bakmalıyız? 21 Kasım 2020 | 0 Okunma Cemil Çiçek’ten Alaattin Çakıcı tepkisi 20 Kasım 2020 | 0 Okunma Pompeo’nun Patrikhane ziyareti ABD ile ilişkilerde hasarı arttırdı 19 Kasım 2020 | 0 Okunma COVID-19’la mücadelenin başarısı için şeffaflık vazgeçilmez 18 Kasım 2020 | 0 Okunma Salgında her gün bir İzmir depremi oluyor, farkında mıyız? 17 Kasım 2020 | 0 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar