Akçakale kapısı BM’de hangi engele takıldı?

Geçen hafta on binlerce insan İdlib’de hava saldırıları altında çaresizlik içinde kuzeye doğru yollara dökülürken, New York’ta Birleşmiş Milletler merkezinin birinci katındaki Güvenlik Konseyi salonu Suriye’ye yapılacak insani yardımlar konusunda karşılıklı suçlamalara, vetolara, karar tasarılarının reddedilmesine sahne oluyordu.

Geçen hafta sonuna doğru yaşanan bu gelişmeler, BM’nin Suriye’de savaş koşulları altında muhtaç durumdaki insanlara yardım ulaştırabilmesi için kurulmuş olan ‘sınır ötesi insani yardım mekanizması’nın süresinin uzatılmasına ilişkin çalışmaların sonucu olarak ortaya çıktı.

Bu yardım mekanizması ilk kez BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2014 yılında aldığı 2165 sayılı kararla kuruldu. Bu kararla, Türkiye’den Cilvegözü (Hatay) ve Öncüpınar (Kilis), Ürdün’de Al Ramtha ve Irak’ta Al Yarubiyah sınır kapılarından BM’nin insani yardım konvoylarının geçişine izin verilmişti. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Rusya, Suriyeli Kürtler ve ‘Zorla aşk olmaz’ meselesi 03 Nisan 2021 | 1.240 Okunma Suriye iç savaşı, Avrupa’yı ve Türkiye’nin dış ilişkilerini de dönüştürdü 02 Nisan 2021 | 326 Okunma Dr. Fahrettin Koca’nın ‘eşit fedakârlık’ çağrısının izini sürdüğümüzde... 01 Nisan 2021 | 315 Okunma Salgında yükseliş halindeki üçüncü dalga ikinciyi geride bırakmaya aday 31 Mart 2021 | 204 Okunma ABD ile AB arasındaki yeni diyalogda Türkiye’nin yeri 30 Mart 2021 | 466 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar