Afrin şehir merkezinden önce Cinderes harekâtı

TSK, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarıyla birlikte, yer yer üç kilometre kadar daralabilen, bazı yerlerde 10 kilometre kadar derinlik kazanabilen bir güvenlik şeridiyle Afrin’i bir fermuarla kapatır gibi...

TSK, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarıyla birlikte, yer yer üç kilometre kadar daralabilen, bazı yerlerde 10 kilometre kadar derinlik kazanabilen bir güvenlik şeridiyle Afrin’i bir fermuarla kapatır gibi çevrelemiştir.

Aslında Astana süreci çerçevesinde geçen ekim ve kasım aylarında TSK’nın İdlib’in kuzey hattında Afrin’e bitişik bölgede kurduğu üç askeri gözlem noktası da hesaba katılırsa, bu çevrelemenin kısmen daha gevşek bir şekilde güneyden de yapılmış olduğu söylenebilir. Bu durumda PYD/YPG unsurlarına Afrin’den çıkış yapabilmeleri için güneydoğuda rejim bölgesine geçebilecekleri yaklaşık 40 kilometrelik bir koridor kalmıştır.

TSK, harekâtın başlangıç aşamasını tamamlamakla birlikte, Afrin şehir merkezine düzenleneceği açıklanan kuşatma hedefinin hâlâ bir hayli uzağında bulunuyor. Afrin bölgesini çevreleyen güvenlik koridorunun hem batı, hem de kuzeyinden bölgenin tam göbeğinde bulunan şehir merkezine 20 kilometrelik mesafe söz konusudur.

Ancak bu kuşatma öncesinde ilk planda iki kritik noktanın aşılması gerekiyor. Bunlardan biri kuzeybatıdaki Raco yerleşimi, ama ondan daha önemlisi Afrin bölgesinin güneybatı köşesinde bulunan Cinderes kasabasıdır.

Özellikle Cinderes, harekâtın bundan sonraki seyri bakımından kritik bir önem taşıyor. Bunun nedenlerinden biri, Afrin’e güneybatıdan giden anayolu kontrol eden stratejik bir noktada olmasıdır. Cinderes’te sahadaki duruma bakıldığında, TSK’nın kasabanın güney kapısına kadar gelip dayandığı, bu yerleşimin güney sınırlarını neredeyse tümüyle kuşattığı görülüyor. Buna karşılık kasabanın batısı, kuzeyi ve doğusu büyük ölçüde açık durumdadır.

Önümüzdeki günlerde Zeytin Dalı harekâtının seyri açısından yakından izlenmesi gereken konu, TSK’nın Cinderes’te nasıl bir adım atacağı sorusudur. Burada öncelikle kasabanın her taraftan kuşatılıp da...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu kez Birleşik Arap Emirlikleri ile normalleşme işaretleri 19 Ocak 2021 | 931 Okunma Virüsle savaşın aşı cephesinde envanterin son durumu 16 Ocak 2021 | 252 Okunma COVID-19 aşısında dünya nerede, Türkiye nerede? 15 Ocak 2021 | 1.175 Okunma Dünya 3 Kasım’da hangi eşikten döndü? 14 Ocak 2021 | 640 Okunma Trump Kongre baskınını televizyonda ilgiyle izlemiş 13 Ocak 2021 | 297 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar