ABD ‘sınır gücü’nden gerçekten vazgeçti mi?

'CANSU...’ hitabıyla başlıyor Uluslararası Koalisyon’un Bağdat’taki karargâhının resmi sözcüsü ABD’li Albay Ryan Dillon’un Washington temsilcimiz Cansu Çamlıbel’e geçen pazar...

'CANSU...’ hitabıyla başlıyor Uluslararası Koalisyon’un Bağdat’taki karargâhının resmi sözcüsü ABD’li Albay Ryan Dillon’un Washington temsilcimiz Cansu Çamlıbel’e geçen pazar günü gönderdiği açıklama.

ABD’nin Ortadoğu bölgesinden de sorumlu olan Merkez Komutanlığı (Central Command) bünyesinde görev yapan Albay Dillon’un açıklamasının giriş cümlesi aynen şöyle:

Koalisyon, yeni Suriye Sınır Güvenlik Gücü’nün kurulup eğitilmesi amacıyla Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile birlikte çalışmaktadır.”

Açıklamanın daha sonraki bir bölümünde “Suriye’nin sınırlarının güvenliğinden sorumlu yeni gücün adı ‘Sınır Güvenlik Gücü’ olacaktır” denilerek, askeri gücün adı üstelik tırnak içine alınıp bir kez daha vurgulanıyor.

Koalisyon Sözcüsü, açıklamada “Sınır Gücü”nün İngilizcesini “Border Security Force” olarak yazdıktan sonra parantez içinde (BSF) şeklinde kısaltmasını koymayı da ihmal etmemiş.

Sözcü, açıklamada “Gücün etnik kompozisyonunun görev yaptıkları yerlerle bağlantılı olacağını, SDG bünyesindeki Kürtlerin daha çok Kuzey Suriye’de görev üstleneceklerini” de belirtiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Biden yönetiminin yeni dış politika vizyonu ve S-400’ler meselesi 23 Ocak 2021 | 806 Okunma Biden’ın salgından sonra en zor sınavı: Kutuplaşmayı aşmak 22 Ocak 2021 | 511 Okunma Bir zamanlar Washington D.C.’de devir teslim törenleri 21 Ocak 2021 | 415 Okunma Bu kez Birleşik Arap Emirlikleri ile normalleşme işaretleri 19 Ocak 2021 | 942 Okunma Virüsle savaşın aşı cephesinde envanterin son durumu 16 Ocak 2021 | 259 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar