AB, Doğu Akdeniz’de sorumlu davranmıyor

TÜRKİYE’nin geçen ay Libya ile deniz yetki alanlarının sınırlanmasına ilişkin bir anlaşma imzalamasına en kuvvetli eleştirilerden biri Avrupa Birliği’nden (AB) geldi.

Geçen perşembe ve cuma günleri Brüksel’de 28 AB ülkesinin liderlerinin bir araya geldiği zirveden sonra yayımlanan bildiride, Türkiye-Libya mutabakatı reddedilirken, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi’ne tam bir destek verildi.


AB liderleri, açıkladıkları bildiride daha önceki zirvelerde alınan bir dizi karara atıf yapıyor, bu şekilde söz konusu kararlarda kayda geçirdikleri resmi tutumlarını bir kez daha hatırlatmış oluyorlar. Bunları incelediğimizde, Türkiye’nin bir süredir Doğu Akdeniz’de yürüttüğü sismik araştırmalar ve sondaj faaliyetlerinden ciddi bir rahatsızlığın ifade edildiğini görüyoruz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Marmara Bölgesi’ndeki korkutucu çevre kâbusu 22 Temmuz 2021 | 80 Okunma Adil Öksüz’ün Akıncı Üssü’ndeki görüntüleri ne anlatıyor? 21 Temmuz 2021 | 800 Okunma 15 Temmuz’un beşinci yıldönümünde bir ayrışma tablosu 20 Temmuz 2021 | 574 Okunma ABD, 15 Temmuz ve ucu açık bir tartışma 19 Temmuz 2021 | 144 Okunma Bir darbe davasında adaletin gecikmesi 17 Temmuz 2021 | 210 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar