ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Ekonomi sandığı nasıl etkiler?

2008 yılı eylül ayında ABD’nin önde gelen yatırım bankalarından Lehman Brothers’ın batması ABD ekonomisini derin bir krize sokan süreci tetiklerken, Atlantik’in ötesindeki sarsıntı Avrupa’ya, dünyanın pek çok ekonomisine ve Türkiye’ye de sıçradı .

Sedat Ergin
Sedat Ergin Hürriyet Gazetesi
21 Haziran 2018 | 1.2 K

2008 yılı eylül ayında ABD’nin önde gelen yatırım bankalarından Lehman Brothers’ın batması ABD ekonomisini derin bir krize sokan süreci tetiklerken, Atlantik’in ötesindeki sarsıntı Avrupa’ya, dünyanın pek çok ekonomisine ve Türkiye’ye de sıçradı.

Türkiye’de dolar kuru 2008 yılına 1.17 TL’den adım atmıştı. Ancak kur krizden sonra kasım ayında 1.52’yi gördü. Özellikle kurdaki yükseliş ekonominin bütün dengelerini altüst ederken, bu gidişat 29 Mart 2009 tarihinde yapılacak yerel seçim öncesinde olumsuz bir atmosfer yarattı. Seçimden iki gün önce 27 Mart’ta dolar 1.67 TL’den kapandı.

29 Mart’ta sandıktan çıkan sonuç AK Parti açısından sevindirici olmadı. İktidar partisi, İstanbul ve Ankara gibi iki büyük metropolü alsa da 16 kadar ilde belediye başkanlıklarını kaybetti ama en önemlisi il genel meclisi sandıklarında AK Parti’nin oyu ülke genelinde yüzde 38.39’a düştü. 2007 yılı genel seçiminde yüzde 46.58 oranında oy alan AK Parti açısından alarm çanları çaldı. Yaklaşık 1 milyonluk bir oy kaybı söz konusuydu.

AK Parti’nin 29 Mart 2009’da sandıkta uğradığı gerilemenin gerisinde küresel ekonomik krizin Türk ekonomisinde yarattığı sıkıntıların önemli bir faktör olduğu o dönemde kabul gören genel görüştür.

*

AK Parti, 2001’de başlayan siyasi yolculuğunda -gerçekleşmiş- bütün seçimlere -2009 yerel seçimi istisna tutulursa- ekonomik açıdan kısmen rahat konjonktürlerde girmiştir.

Bu açıdan baktığımızda, önümüzdeki pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçiminde mevcut ekonomik durum bir faktör olarak denklemi ne ölçüde etkileyebilir?

Devamını Oku