ÇOK OKUNAN YAZARLAR

15 Temmuz ve görevlendirme listeleri (1): Listedeki her isim darbeci mi?

Tuğgeneral Arslan’ın darbeden hemen sonra tutuklanmasına yol açan en kritik delil, FETÖ/PDY mensubu darbecilerin 15 Temmuz 2016 gecesi “Yurtta Sulh Konseyi” adına TSK bünyesindeki bütün birliklere gönderdikleri “Sıkıyönetim Direktifi”ne ek bir listede adının karşısına “Manisa Sıkıyönetim Komutanı Yardımcısı” diye yazılmış olmasıydı .

Sedat Ergin
Sedat Ergin Hürriyet Gazetesi
14 Kasım 2017 | 3.1 K

Tuğgeneral Arslan’ın darbeden hemen sonra tutuklanmasına yol açan en kritik delil, FETÖ/PDY mensubu darbecilerin 15 Temmuz 2016 gecesi “Yurtta Sulh Konseyi” adına TSK bünyesindeki bütün birliklere gönderdikleri “Sıkıyönetim Direktifi”ne ek bir listede adının karşısına “Manisa Sıkıyönetim Komutanı Yardımcısı” diye yazılmış olmasıydı.

*

Darbe gecesi Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı’ndan saat 22.15 te gönderilen bu mesaj üç sayfalık bir “Sıkıyönetim Direktifi” ve bunu tamamlayan bir dizi görevlendirme listesinden oluşuyor.

Bu listelerden “EK-A Sıkıyönetim Komutanlıkları Listesi” başlıklı birincisi, çoğu general ve daha az sayıda albay olmak üzere toplam 84 ismi içeriyor. Liste, darbecilerin Türkiye’nin bütün illerinde ilan edilecek sıkıyönetim komutanlıklarına yapmayı planladıkları komutan ve yardımcıları düzeyindeki atamaları içeriyor.

Bir de “EK-Ç Diğer Atamalar” listesi var. Burada muvazzaf 451 general ya da albayın adı geçiyor. Listede Türkiye’nin dört bir tarafındaki askeri birliklere yapılan atamalar ile önemli kamu kurumları için (MİT, TRT gibi) tasarlanan görevlendirmeler yer alıyor.

Üçüncü bir belge, “EK-B Sıkıyönetim Mahkemeleri Görevlendirme Listesi”. Bu liste, ağırlıklı olarak askeri mahkemelere yapılan atamaları düzenliyor. Toplam 413 askeri yargı mensubunun adı geçiyor bu listede.

Devamını Oku