2018’de Türk dış politikası (1) - Türkiye’nin yeni stratejik ortağı Rusya, ancak...

Rusya lideri Vladimir Putin, bu ayın ilk gününde Buenos Aires’teki G-20 zirvesi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmelerinin girişinde ikinci doğalgaz boru hattı projesine de atıf yaparak...

Rusya lideri Vladimir Putin, bu ayın ilk gününde Buenos Aires’teki G-20 zirvesi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmelerinin girişinde ikinci doğalgaz boru hattı projesine de atıf yaparak şöyle dedi:

“Türkiye bağımsız bir dış politika izlediğini ve bizim güvenilir bir ortağımız olduğunu bir kez daha göstermiştir.”

Bu ifade, Rusya liderinin Türkiye’yi Batı sistemi içinde olmakla birlikte, kendi bağımsız dış politikasını izleyen bir ülke olarak algıladığına işaret ediyor.

Geride bırakmaya hazırlandığımız 2018 yılında Türkiye’nin dış politikasına damgasını vuran en belirgin yönelişin, Putin’in bu sözlerine de yansıdığı üzere, Türkiye ile Rusya arasında ortaya çıkan ‘yakınlaşma süreci’ olduğunu söyleyebiliriz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gidişat çok tehlikeli: Kritik göstergeler iki haftada ikiye katlandı 01 Aralık 2020 | 6 Okunma Türk gemisine baskın düzenleyenlerin hedefi neydi? 28 Kasım 2020 | 1.190 Okunma AB’nin gemi baskınındaki tutumu çelişkilerle dolu 27 Kasım 2020 | 1.147 Okunma Akdeniz’in ortasında Türk kargo gemisine AB baskını 26 Kasım 2020 | 807 Okunma Dünya Sağlık Örgütü vakalar konusunda Türkiye’den ne bekliyor? 25 Kasım 2020 | 553 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar