15 Temmuz ve İncirlik Üssü (1): Gökyüzünde ‘Asenalar’

Darbe girişimi başarısızlıkla sonuçlanmış, Akıncı’daki darbeciler üssü terk etmeye başlamışlardır. Bu sırada tankerin pilotu, 141’inci filoya “Birleşik Harekât Merkezi’nden...

Darbe girişimi başarısızlıkla sonuçlanmış, Akıncı’daki darbeciler üssü terk etmeye başlamışlardır. Bu sırada tankerin pilotu, 141’inci filoya “Birleşik Harekât Merkezi’nden (Eskişehir) aradılar, İncirlik’in kontrol altına alındığını ve iniş yapmamızı belirttilerdiyor.

Kaygusuz, bir süre sonra pilota İncirlik’e inebilirsinizdiye yanıt veriyor. Pilot, İncirlik’e devam ediyoruzdedikten sonra ekliyor:

Tüm çalışmalar ve her şey için, emekleriniz için teşekkürler, İncirlik dönüş rotamızdayız...”

Pilotun teşekkür ettiği çalışmalar ve ortaya konan “emekler”, Akıncı Üssü’nden kalkan F-16’larla sabaha kadar başkent üzerinde havadan terör estirilip, sekiz ayrı kurumunun bombalandığı, 70 masum insanın hayatını kaybetmesine yol açan saldırılar olmalıdır. Kaygusuz, bu saldırıların bir bölümünü filodan yönlendiren isimdir.

*

İddianamede yer alan bu konuşmaya ilişkin dökümde, Kaygusuz ile bu konuşmayı yapan pilotun adı geçmiyor. Ancak Akıncı Üssü iddianamesinde baktığımızda, tanker uçağını kimin kullandığı konusunda makul bir tahmin yürütebiliyoruz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Biden yönetiminin yeni dış politika vizyonu ve S-400’ler meselesi 23 Ocak 2021 | 806 Okunma Biden’ın salgından sonra en zor sınavı: Kutuplaşmayı aşmak 22 Ocak 2021 | 511 Okunma Bir zamanlar Washington D.C.’de devir teslim törenleri 21 Ocak 2021 | 415 Okunma Bu kez Birleşik Arap Emirlikleri ile normalleşme işaretleri 19 Ocak 2021 | 942 Okunma Virüsle savaşın aşı cephesinde envanterin son durumu 16 Ocak 2021 | 259 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar