15 Temmuz ve hava savaşları (8): Darbenin havadaki birinci kırılma noktası

Telefonun bir ucunda Hava Kuvvetleri Genel Sekreteri Kurmay Albay Veysel Kavak, diğer ucunda ise Hava Savunma ve Komuta Kontrol Daire Başkanı Tuğgeneral Kemal Mutlum konuşuyor.VK: İhtiyaç var mı kimseye komutanım?KM: Yok, zaten içeride kilitli...

Telefonun bir ucunda Hava Kuvvetleri Genel Sekreteri Kurmay Albay Veysel Kavak, diğer ucunda ise Hava Savunma ve Komuta Kontrol Daire Başkanı Tuğgeneral Kemal Mutlum konuşuyor.

VK: İhtiyaç var mı kimseye komutanım?

KM: Yok, zaten içeride kilitli kaldık biz...

*

Kapıyı kilitleyen, bizzat karargâhta darbe girişiminin başını çeken ekipten Tuğgeneral Mutlum’un bizzat kendisidir. HKHM’ye girdikten sonra bu önlemi alarak, kendisini ve başında bulunduğu 12 kişilik ekibi dışarıdan müdahale etmek isteyebilecek unsurlara karşı emniyete almak istemiştir. Karargâhta Sistemler Daire Başkanı olan Tuğgeneral Recep Sami Özatak da yanındadır.

HKHM’nin önemi, Türk hava sahasındaki bütün askeri uçuşlar üzerinde emir-komuta yetkisi kullanabilen iki harekât merkezinden en üst konumdaki olmasıdır. Diğeri, kısaca BHHM denen Eskişehir’deki 1. Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezi’dir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gezi davasıyla ilgili istinaf kararı ne anlama geliyor? 27 Ocak 2021 | 544 Okunma COVID ile mücadelede aynı hataya ikinci kez düşmemek için 26 Ocak 2021 | 321 Okunma Biden yönetiminin yeni dış politika vizyonu ve S-400’ler meselesi 23 Ocak 2021 | 807 Okunma Biden’ın salgından sonra en zor sınavı: Kutuplaşmayı aşmak 22 Ocak 2021 | 511 Okunma Bir zamanlar Washington D.C.’de devir teslim törenleri 21 Ocak 2021 | 417 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar