15 Temmuz ve hava savaşları (6): İnsanlı keşif uçağı (İKU) darbenin hizmetinde

F-16 ve F-4 savaş uçakları, nakliye uçakları, tanker uçakları, keşif uçakları, VIP uçakları 15 Temmuz gecesi darbecilerin verdikleri muhtelif görevler çerçevesinde Türk hava sahasında...

F-16 ve F-4 savaş uçakları, nakliye uçakları, tanker uçakları, keşif uçakları, VIP uçakları 15 Temmuz gecesi darbecilerin verdikleri muhtelif görevler çerçevesinde Türk hava sahasında sıkça boy gösterdi.

Uçaklar meselesi açılmışken, bir de İKU, yani insanlı keşif uçağı meselesi var ki, kısaca bu hadiseyi de 15 Temmuz çerçevesinde yaptığımız uçaklar dökümüne son unsur olarak katmamız gerekiyor.

16 Temmuz 2016 günü sabaha karşı F-4 (Fantom) uçaklarının kaldırılmak istendiği Malatya’da, o gece kalkış için hazır tutulan bir de Beechcraft B-350 tipi İKU vardı. Çift pervaneli B-350’ler, PKK ile mücadelede istihbarat amacıyla kullanılıyor ve önemli bir işlev görüyor. Darbeciler ise bu uçağı İkinci Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti’yi Ankara’ya getirmek amacıyla kullanmak istiyordu.

*

İKU meselesi, İkinci Ordu Komutanlığı darbe davasının iddianamesinde ve ardından Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sıkça karşımıza çıkıyor. Mahkeme de bu İKU çevresinde asılı duran soruları aydınlatmaya çalışıyor.

İddianameye göre, İKU’nun uçuşa hazırlanması, İkinci Ordu Karargâhı’nda darbe girişimine aktif bir şekilde katılan ekip içinde yer alan Tuğgeneral Serdar Sevgili, Tuğgeneral Zeki Karataş ile kurmay albaylar Erkan Varol ve Bahadır Erdemli dörtlüsünün yürüttükleri girişimler çerçevesinde ortaya çıkıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Biden yönetiminin yeni dış politika vizyonu ve S-400’ler meselesi 23 Ocak 2021 | 805 Okunma Biden’ın salgından sonra en zor sınavı: Kutuplaşmayı aşmak 22 Ocak 2021 | 511 Okunma Bir zamanlar Washington D.C.’de devir teslim törenleri 21 Ocak 2021 | 413 Okunma Bu kez Birleşik Arap Emirlikleri ile normalleşme işaretleri 19 Ocak 2021 | 942 Okunma Virüsle savaşın aşı cephesinde envanterin son durumu 16 Ocak 2021 | 259 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar