15 Temmuz ve hava savaşları (4): Her taşın altından çıkan bir albay

TV’de darbe haberlerini izleyen pilotlar, komutanın verdiği uçuş emrini yerine getirip getirmemek konusunda tereddüt içindedir. Çekincelerini kayda geçirdiklerinde ise komutanları, onları baskı altına almak için...

TV’de darbe haberlerini izleyen pilotlar, komutanın verdiği uçuş emrini yerine getirip getirmemek konusunda tereddüt içindedir. Çekincelerini kayda geçirdiklerinde ise komutanları, onları baskı altına almak için taktik olarak cinsiyetçi bir dille işi “erkeklik” meselesine getirmektedir.

Bu olay, 15 Temmuz 2016 gecesi Kayseri 12. Hava Ulaştırma Ana Üssü’nde nöbetçi subay olan Pilot Üsteğmen Mehmet Özkul’un ifadesinde aktarılıyor. Özkul, uçmak istemeyen pilotlarla, onları ısrarla göreve göndermek isteyen üssün “Komutan Vekili” Kurmay Albay Erhan Baltacıoğlu arasında geçen konuşmaları şöyle aktarıyor:

“Uçuş ekipleri gelmeye başladı. Televizyon açıktı. Askerin köprüyü mevzi aldığını gördük. Tüm uçuş ekipleri bu habere yöneldiler. Erhan Albay, ‘tekrar işimize odaklanalım’ diyerek televizyon başından ekibi kendisine doğru çekti. Özellikle İsmail Hakkı Özveren yüzbaşı, (Yasin) Çetin yüzbaşı uçup uçmamakta kararsızlıklarını dile getirdiler. Özellikle Özveren çok karşı çıktı. Erhan Albay çok ağır kelimeler kullandı. Hatta ‘avrat gibi karşımda ağlama’ gibi bir cümle kullandı. Yürütülen görevin terörle mücadele harekâtı görevi olduğunu, sorumluluğun kendisinde olduğunu beyan etti.”

*

Komutasındaki askerleri yalan beyanla yanıltmakta bir beis görmeyen Baltacıoğlu, darbe operasyonunun Kayseri cephesindeki baş aktörü olarak karşımıza çıkıyor. 15 Temmuz’da Kayseri üssünden gündüz keşif amaçlı iki GÖREN uçağını önceden darbe merkezi Akıncı Üssü’ne göndermiş, gece yarısı da -Genelkurmay’ın uçuş yasağına rağmen- sekiz nakliye uçağını komando birliklerini Ankara’ya getirmeleri için Denizli, Şırnak ve İzmir’e doğru yola çıkarmıştır.

Peki, Baltacıoğlu kendisini nasıl savunuyor? İfadesine itibar ederseniz, kendisi o gece Eskişehir’deki Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi ile Ankara’daki Hava Kuvvetleri Harekât Merkezi tarafından gönderilen çelişik emirler arasında kararsız kalmış ve bir tercih kullanmıştır. Baltacıoğlu, “Belki de darbeye karşı çıkanlar tarafından kullanılacak birlikler diyerek görevin yapılması konusunda kanaat beyan ettim. Sonuçlarına olumlu ya da olumsuz katlanmayı göze aldım” diyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu kez Birleşik Arap Emirlikleri ile normalleşme işaretleri 19 Ocak 2021 | 932 Okunma Virüsle savaşın aşı cephesinde envanterin son durumu 16 Ocak 2021 | 252 Okunma COVID-19 aşısında dünya nerede, Türkiye nerede? 15 Ocak 2021 | 1.175 Okunma Dünya 3 Kasım’da hangi eşikten döndü? 14 Ocak 2021 | 640 Okunma Trump Kongre baskınını televizyonda ilgiyle izlemiş 13 Ocak 2021 | 297 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar