15 Temmuz ve hava savaşları (10): Darbenin havada ikinci kırılma anı

“Caminin yanına da bir bomba attım. Daha sonra Erzurum’dan kalkan uçaklar beni önlemeye geldiler. Beni uyararak üssüme dönmem gerektiğini bildirdiler. Benim uçtuğum uçakta başka uçakların bana...

Caminin yanına da bir bomba attım. Daha sonra Erzurum’dan kalkan uçaklar beni önlemeye geldiler. Beni uyararak üssüme dönmem gerektiğini bildirdiler. Benim uçtuğum uçakta başka uçakların bana kilitlendiğini gösteren sistem yoktu. Muhtemelen diğer uçaklar bana kilitlenmişti. Bunu yakın uçmalarından anladım. Ben de durumu (Hakan) Karakuş yarbaya söyledim. İnmemi söyledi. Ben de bunun üzerine üsse dönüş yaptım.”

Macit, inişten sonra Akıncı Üssü’nde darbede görev alan F-16’ların operasyon merkezi 141. Filo’ya gittiğinde karşılaştığı tabloyu anlatırken de şunları söylüyor savcılık ifadesinde:

“Ben geldiğimde kimse karşılamadı. rüyerek filoya gittim. Gazinoya girdim, ‘ne oldu’ diye sordular. Ben de başka uçaklar tarafından indirildiğimi söyledim. Benim bu beyanım üzerine orada bulunanların morali bozuldu, ‘seni kim nasıl indirdi’ diye söylediler. İlk indirilen uçak bendim. Erzurum’dan gelen uçaklar beni Akıncı üssüne kadar takip ettiler. Henüz yakıtım bitmemişti. Bunlar olmasaydı uçuşa devam edecektim.”

*

Türk hava sahasındaki askeri uçuşları kontrol eden Eskişehir’deki Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezi’nin (BHHM) ‘harekât özet defteri’ kayıtlarına göre, Macit’in Akıncı’dan havalanış saati 06.07’dir. BHHM defterine, “06.15’te, Erzurum’dan kalkacak uçakların düşürülmesi talimatının verildiği” kaydı düşülmüş. Külliyenin önünün bombalanması 06.19’da gerçekleşmiş.

BHHM kayıtlarında önlemenin 06.24’te başladığı anlaşılıyor. Ardından, “06.37’de, Akıncı üssünden kalkan uçak uyarı atışı yapılmadan indirildi” deniliyor defterde.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Biden’ın salgından sonra en zor sınavı: Kutuplaşmayı aşmak 22 Ocak 2021 | 6 Okunma Bir zamanlar Washington D.C.’de devir teslim törenleri 21 Ocak 2021 | 413 Okunma Bu kez Birleşik Arap Emirlikleri ile normalleşme işaretleri 19 Ocak 2021 | 937 Okunma Virüsle savaşın aşı cephesinde envanterin son durumu 16 Ocak 2021 | 254 Okunma COVID-19 aşısında dünya nerede, Türkiye nerede? 15 Ocak 2021 | 1.175 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar