15 Temmuz ve Akıncı Üssü (19): İstanbul semalarında Kobra 67 uçuşu

Gerçekten de o gece F-16’lar, ses hızı ötesi uçarak yol açtıkları sonik patlamalarla yalnızca Ankaralıları değil, benzer şekilde İstanbul’da yaşayan milyonlarca insanı da taciz etmişti.Bu konuyu...

Gerçekten de o gece F-16’lar, ses hızı ötesi uçarak yol açtıkları sonik patlamalarla yalnızca Ankaralıları değil, benzer şekilde İstanbul’da yaşayan milyonlarca insanı da taciz etmişti.

Bu konuyu araştırmaya koyulduğumda Akıncı iddianamesinin dışına çıkmam gerekti. Çünkü, 16 Temmuz 2016 gününün ilk dakikalarında İstanbul semalarında beliren ve doğruca Boğaz üzerinde uçuş yapan ilk iki F-16 uçağı, Ankara Akıncı değil Balıkesir Üssü’nden havalanıp gelmişti. Daha sonra gelen F-16’lar ise Ankara’dan yola çıkmıştı.

Bunun üzerine Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameyi okuduğumda karşıma şöyle bir hadise çıktı:

***

Darbe girişiminin olduğu gece üs komutanı Tuğgeneral İshak Dayıoğlu, ailesiyle birlikte Hava Korgeneral Mehmet Şanver’in kızının düğünü için İstanbul’da Moda Deniz Kulübü’ndedir. Dayıoğlu, vekâleti üssün Harekât Komutanı Kurmay Albay Ahmet Kunduracıoğlu’na bırakmıştır. Üsteki “Alarm Reaksiyon” nöbetini ise iki pilot üsteğmen Oğuz Bilgin ve Aykut Yüce tutmaktadır. Her ana jet üssünde olduğu gibi Balıkesir üssünde de iki F-16 hemen uçuşa hazır vaziyette bekletilmektedir.

Üsteğmenler, ifadelerine göre, play station oynadıkları sırada arkadaşlarından gelen bir telefon üzerine televizyonu açar ve İstanbul’da köprü girişinin tanklarla kapatıldığını öğrenirler. TV’yi izlerken saat 23.00 sularında odadan içeri üssün Harekât Komutanı Albay Kunduracıoğlu girer ve “İstanbul üzerinde alçak irtifada bekleme yapacaksınız: Ben de kuleye geçeceğim, kalkış için benden haber bekleyin” emrini verir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu kez Birleşik Arap Emirlikleri ile normalleşme işaretleri 19 Ocak 2021 | 932 Okunma Virüsle savaşın aşı cephesinde envanterin son durumu 16 Ocak 2021 | 252 Okunma COVID-19 aşısında dünya nerede, Türkiye nerede? 15 Ocak 2021 | 1.175 Okunma Dünya 3 Kasım’da hangi eşikten döndü? 14 Ocak 2021 | 640 Okunma Trump Kongre baskınını televizyonda ilgiyle izlemiş 13 Ocak 2021 | 297 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar