Coğrafyasız siyaset olmaz

"Son 2 yüz yılda bu coğrafyada yaşananların tamamı, bu milleti Anadolu'dan göndermek üzerine oynanan oyunların bir karşılığıdır. Bizim Anadolu'dan başka gidecek toprağımız, bir başka vatanımız yoktur, olamaz da.

Siyaset; kaynağını ve duruşunu coğrafyadan alır. Her coğrafyanın da doğal ve zorunlu politikası vardır. Anadolu üzerinde yaşıyor olmanın da bir jeopolitiği vardır ve bin yıldır değişmemiştir.

Coğrafya aynı duruyorken (ki öyledir), on asırdır bu topraklardan yükselen politik dinamikleri değiştirirseniz; vatan topraklarınızı kaybedersiniz... Coğrafya tartışılırsa millet, millet tartışılırsa devlet, devlet tartışılırsa bayrak, bayrak tartışılırsa varlığımız ortadan kalkacaktır..." 13 Kasım 2008 tarihli Meclis Tutanaklarından aldığım bu konuşma; MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Genel Kurul'da yaptığı konuşmadan alıntıdır. Ve; o günkü sözlerin bugünkü karşılığının ne olup olmadığını anlamak için çok fazla düşünmeye gerek yok.

Bir ülkenin kaderini bulunduğu coğrafya belirliyor ise; coğrafyasız siyaset olmayacağı da ortada. Türkiye'nin üzerinde bulunduğu coğrafyanın, dünya üzerindeki en zor denklemleri barındırdığı konusunda kimsenin itirazı yok. Ve bu coğrafya üzerinden yürütülen siyasetin de; bir o kadar zor olacağı da çok açık. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Esnek ittifaklar dönemi 19 Ağustos 2019 | 2.296 Okunma Test Alanı: Suriye 17 Ağustos 2019 | 2.459 Okunma Sıçramaya ramak kala 14 Ağustos 2019 | 2.273 Okunma Milli ekonomi milli gurur 12 Ağustos 2019 | 2.737 Okunma Coğrafyasız siyaset olmaz 10 Ağustos 2019 | 2.679 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar