ABD-İran krizinde son durum

Dünya 2020'ye baş döndüren gelişmelerle girdi. En belirsiz ve kontrolsüz olanı da ABD ve İran arasında yaşananlar. Bırakın günleri, hatta saatleri, hemen her dakika dengesiz gelişmeler birbirini izledi.

Bir bakıyorsunuz Üçüncü Dünya Savaşı çıkıyor, bir bakıyorsunuz taraflar geri adım atıyor, tansiyonu düşürüyor. 'Şimdilik' ifadesini güçlü bir şekilde vurgulayarak, gelinen noktanın iki ülke arasındaki fırtınayı kontrollü şekilde dindirdiğini gösterse de temkini elden bırakmamakta fayda var.
İran'ın Kasım Süleymani'nin ABD tarafından öldürülmesinden sonra Irak'taki ABD hedeflerine yönelik balistik füze sistemleri ile yaptığı saldırının görüntüleri geldikçe İran rejiminin Ortadoğu'da izlediği siyasetin ne kadar kırılgan olduğu da gözler önüne serildi. Zira ABD üslerine yapılan saldırı sonucunda yapılan hasar tespitlerinde İran'ın yaptığı saldırının sadece İran toplumunun birikmiş nefretini dengelemeye yönelik olduğu açıkça ortadadır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Arınç ve Anayasa 138 25 Kasım 2020 | 279 Okunma Siyasete sızan Truva atları 23 Kasım 2020 | 253 Okunma Herkesin en az beklediği yerden... 21 Kasım 2020 | 47 Okunma İyi ile millinin kavgası 18 Kasım 2020 | 197 Okunma Yeni dönemin şifresi: Vekâleten müdahale 14 Kasım 2020 | 73 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar