ABD-İran krizinde son durum

Dünya 2020'ye baş döndüren gelişmelerle girdi. En belirsiz ve kontrolsüz olanı da ABD ve İran arasında yaşananlar. Bırakın günleri, hatta saatleri, hemen her dakika dengesiz gelişmeler birbirini izledi.

Bir bakıyorsunuz Üçüncü Dünya Savaşı çıkıyor, bir bakıyorsunuz taraflar geri adım atıyor, tansiyonu düşürüyor. 'Şimdilik' ifadesini güçlü bir şekilde vurgulayarak, gelinen noktanın iki ülke arasındaki fırtınayı kontrollü şekilde dindirdiğini gösterse de temkini elden bırakmamakta fayda var.
İran'ın Kasım Süleymani'nin ABD tarafından öldürülmesinden sonra Irak'taki ABD hedeflerine yönelik balistik füze sistemleri ile yaptığı saldırının görüntüleri geldikçe İran rejiminin Ortadoğu'da izlediği siyasetin ne kadar kırılgan olduğu da gözler önüne serildi. Zira ABD üslerine yapılan saldırı sonucunda yapılan hasar tespitlerinde İran'ın yaptığı saldırının sadece İran toplumunun birikmiş nefretini dengelemeye yönelik olduğu açıkça ortadadır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Libya’daki varlığımız barış umudunu artırdı 21 Ocak 2020 | 2.184 Okunma Doğu Akdeniz’de yüzyıl öncenin bakiyesi 20 Ocak 2020 | 2.425 Okunma Bay İmamoğlu, bu iyi eğitimli kadınlara ne diyeceksiniz? 18 Ocak 2020 | 3.514 Okunma Kadının ve sanatın ardına sığınan kirli ittifak! 15 Ocak 2020 | 3.798 Okunma Tarih böyle yazılır... 13 Ocak 2020 | 2.526 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar