ÇOK OKUNAN YAZARLAR

İstanbul’u alan Türkiye’yi alır

"İstanbul'u alan Türkiye'yi alır" sözü öyle gelişigüzel söylenmiş bir söz değil, defalarca ispatlanmış siyasal bir çıkarımdır .

Şebnem Bursalı
Şebnem Bursalı
25 Mayıs 2018 | 5.9 K

stanbul'u alan Türkiye'yi alır" sözü öyle gelişigüzel söylenmiş bir söz değil, defalarca ispatlanmış siyasal bir çıkarımdır. Geçen gün bir araya geldiğimiz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Berat Albayrak ile bakanlık çalışmaları ve siyaset üzerine sohbette, kendisinin de bu hatırlatmayı yapması bu yüzdendi zaten.

Türkiye genelinde seçmen sayısının neredeyse yüzde 20'sinin İstanbul'da bulunduğu gerçeği bir yana, AK Parti'nin İstanbul'daki yerel yönetim dönüşüm başarısıyla Türkiye'ye mal olan ve 16 yılı aşkın süredir kesintisiz ve tek başına hatta rakipsiz var olması da bu yüzden zaten. Başta en güçlü bakanlar olmak üzere iddialı adayların İstanbul'dan aday gösterilmesi, ilk başta tam olarak anlaşılamadı ama Bakan Albayrak'ın bu sözleri bile, siyasi hamlenin ustalığını gösteriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasetteki oyun kuruculuğunu yine rakiplerini ters köşe yatıracak şekilde kurdu. Berat Albayrak başta olmak üzere İstanbul'un 3 bölgesine hem liste başı hem de devamında da aday gösterdiği bakanların hepsi, İstanbul'da sahada hem icraatlarını anlatacak, hem yeni sistemi anlatacak hem de Cumhurbaşkanlığı ile birlikte güçlü Meclis'in önemini anlatarak seçmenden oy isteyecek. Seçildiği günden bu yana "Koşan, terleyen Cumhurbaşkanı olacağım" diyen Erdoğan'a, yine koşan ve terleyen bakanlar ve partinin rütbeli rütbesiz tüm neferleri eşlik ediyor. Listeleri tek tek incelediğinizde aday gösterilen her ismin, İstanbul'un demografik yapısına en uygun isimler olduğu da görülüyor.

Devamını Oku