ÇOK OKUNAN YAZARLAR

İttifak ve diğerleri

Henüz seçim startı verilmedi ama tüm hesaplar, tüm tahminler 2019 seçimleri üzerine yapılıyor .

Şebnem Bursalı
Şebnem Bursalı
14 Mart 2018 | 4.1 K

Henüz seçim startı verilmedi ama tüm hesaplar, tüm tahminler 2019 seçimleri üzerine yapılıyor.

Burada en dikkat çeken AK Parti ve MHP arasındaki Cumhur ittifakı elbette.

Meclis'teki yasal süreç de tamamlanınca, şimdi geldi sıra karşı bloktaki ittifakın oluşmasına. Tahminler belli aslında. Siyaset bilimciler, son seçimlerde alınan oylar üzerinden yaptıkları hesaplarda;

'Cumhur İttifakı'nın 2019 milletvekili seçimlerinde parlamentonun yüzde 65'i ve daha üzeri bir sonuç alacağını söylüyorlar. Prof. Dr. Tanju Tosun, 'Cumhur İttifakı'nın 395, CHP'nin 135,

HDP'nin 70 milletvekili çıkaracağını, İP'nin de yüzde 10'luk barajı geçememesinin büyük ihtimal olduğunu belirtiyor. İP'nin barajı geçmesi durumunda da, 'Cumhur İttifakı'nın milletvekili sayısı 600'de 372 oluyor.

CHP 1221, HDP 71, İP ise 36 vekil çıkarabiliyor. 'Cumhur İttifakı'nın karşısında CHP, İP ve SP'den oluşacak bir ittifaktaki simülasyon çok farklı bir sonuç doğurmuyor. Prof. Tosun'a göre bu senaryoya göre; Cumhur İttifakı 348, CHP+İP+SP İttifakı 184 milletvekili alıyor.

HDP de 68 milletvekili çıkarıyor. İttifakın sayısal sonuçlarından sonra siyasal sebeplerine ve vardığı noktaya da kısaca değinmek istersek şöyle diyebiliriz; AK Parti ve MHP tabanları sosyolojik ve kültürel olarak çok da taban tabana zıt değildi. Ancak siyasal pozisyonlar olarak ayrışıyorlardı. 

Devamını Oku