ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Durmak yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2023 hedefi nedir diye sorsam artık herkes biliyordur eminim; Dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olmak ve kişi başı milli gelirin 25 bin dolar olması .

Şebnem Bursalı
Şebnem Bursalı
26 Şubat 2018 | 946

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2023 hedefi nedir diye sorsam artık herkes biliyordur eminim; Dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olmak ve kişi başı milli gelirin 25 bin dolar olması. İşte bu hedeflerin tutması için de; ekonominin, üretimin, sanayileşmenin, teknolojinin birincil önemi var.

Bir başka önemli konu da enerji ve maden... Her ikisi de katma değeri hayli yüksek alanlar. Ve bu alanlarda Türkiye özellikle son bir buçuk yıldır neredeyse uçuyor. Sabah- A Haber, Yeni Asır ve Para dergileri başta olmak üzere Turkuvaz Medya'nın geçen hafta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Berat Albayrak'ın himayesinde İstanbul Lütfi Kırdar Salonu'nda düzenlediği 1. Türkiye Enerji ve Maden Forumu, enerji ve madenle ilgili önümüzdeki 20 yılın ve ilerisinde aslında 50 yılın da hedeflerinin konuşulduğu bir program oldu.

Bakan Albayrak, hedefi büyük belirledi; 10 yıl içinde Türkiye enerji ihraç eden bir ülke neden olmasın? Bu yıl ilk yerli güneş panelleri üreten, rüzgarda dünyanın en büyük off-shore projesine hazırlanan Türkiye petrol ve doğalgaz aramalarına yönelik sondaj faaliyetlerine de bu yıl içinde başlıyor.

Bakan Berat Albayrak'ın koyduğu hedeflerin bir diğer muhatapları olarak sektör temsilcilerinin de hazır bulunduğu forumda yapılan 6 ayrı panelde yaptıkları konuşmaları dinleyince; bu hedeflerin kesinlikle hayal değil gerçek olduğunu da gördük. 

Devamını Oku