ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Erdoğan bilgeliği

Şimdi size bir soru; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı nasıl bilirsiniz? Hemen herkesin üzerinde uzlaştığı şey; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir iç siyaset bilgesi olduğudur belki de .

Şebnem Bursalı
Şebnem Bursalı
21 Şubat 2018 | 2.6 K

Şimdi size bir soru;
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı nasıl bilirsiniz?
Hemen herkesin üzerinde uzlaştığı şey; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir iç siyaset bilgesi olduğudur belki de.
Ama, son operasyon ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aynı zamanda tam bir dış siyaset dehası olduğu ortaya çıktı.
Nasıl mı? Bakınız; İran'dan Rusya'ya, Amerika'dan İsrail'e, AB'den Afrika'ya kadar bütün diplomasiyi nasıl elinde tuttuğu, ilişkileri nasıl yönettiği ve yönlendirdiğini son birkaç aydır daha net gördü dünya.
Dünyanın 5'ten büyük olduğunu defalarca gösterdi.
En doğru konuda dünyanın en uzak ülkesine bile BM'de Kudüs ile ilgili ABD'ye karşı kendi lehine oy almayı başaran da aynı lider, koptu denilen AB ve Almanya ile ilişkileri ilmek ilmek dokuyarak kırılma noktasından hızla uzaklaştıran da aynı lider. Soğuk ülkenin lideri Putin ile neredeyse ayda bir telefonla görüşen, kah Rusya'da kah İstanbul'da liderler zirvesi yaparak defalarca yüzyüze görüşüp ilişkileri doğrudan yönlendiren de aynı lider.
Bu örnekleri öyle çok çoğaltabiliriz ki yerimiz yetmez. Hadi şimdi de biraz sivri bir yorum daha yapıp bu bölümü sonlandıralım.
Yukarıdaki örneklerden yola çıkarak Afrin Harekatı'nın askeri bir operasyon olduğu kadar daha da önemlisi bir dış politika operasyonu olduğunu söylesek bize katılmaz mısınız?

Devamını Oku