Yeni bir aldatmacayla karşı karşıyayız

Sözcü Gazetesi Yazarı Saygı Öztürk'ün bugünkü (21.01.2022)''Yeni bir aldatmacayla karşı karşıyayız'' başlıklı yazısı.

Yunanistan eski Dışişleri Bakan Danışmanı Prof. Christos Rozakis'in, “Yunanistan'ın, ka­rasularını 12 deniz miline genişletme tale­binden feragat ederek, 10 deniz mili formülünü kabul ettiğini” açıkladı. Hemen başında belirtelim, bu bir oyundur, aldatmacadır.

Yunan diplomatik kanal­ları, hemen 12 deniz mili tezinden kesinlikle vazge­çilmediğini açıkladı. Bu tip söylemler, Yunanistan'ın karasularını zamanla 12 de­niz miline çıkarmayı içeren kademeli uygulama planının bir parçasıdır.

ÜÇ ADIMDA 12 MİLE

Yunanlı eski bakan karasu­ları konusunun düzene sokul­ması için atılması gereken üç adımı şöyle açıklamıştı: “1- Körfezlerin kapa­tılması, 2- Körfezlerle birlikte karasularının ölçülmesinde esas alı­nacak hatların çizilmesi, 3- Bu ikisi temelinde karasularının 6 deniz milinden 12 deniz miline uzatılmasıdır.”


Yunanistan'ın 6 Eylül 1931 tarihinde çıkardığı bir Cumhurbaşkanlığı Karar­namesi ile sivil havacılık ve hava polisliği amacıyla kendi milli hava sahasını 10 deniz mili olarak ilan etmişti. Yu­nan iddialarına göre Ege'de karasuları genişliği 6, hava sahası ise 10 deniz mili­dir. Yunanistan'dan başka dünyada karasuları genişliği ile hava sahası genişliği farklı bir ülke yoktur.

Yunanistan'ın bu iddiasını 26'ncı Güney De­niz Saha Komu­tanı, 11'inci Sahil Güvenlik Komuta­nı emekli Kora­miral Abdullah Can Erenoğlu'na sordum. Erenoğlu, şunları söyledi:

“Yunanis­tan'ın bu iddiası hem uluslara­rası hem de deniz hukukuna aykırıdır. Aykırı­lığın farkında olan Yunan diplomatla­rı bir zamanlar ‘Biz 10 deniz mili hava sahası iddiasından vazgeçelim, siz de talihsiz bir kaza yaşanmaması ve yakıt sarfiyatının azaltılması için uçaklarınızın 10 deniz millik sınırımızı ihlal etmesine müsaade etmeyin' diyordu. Yunan tezlerinin zımnen de olsa kabulü anlamı­na geldiğinden bu teklif kesin bir dille reddedil­mişti.”

İŞTE O KARAR

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
O soruşturma SADAT ve ASDER’le başladı 20 Mayıs 2022 | 114 Okunma SADAT yöneticisi anlattı: 22 İslam ülkesinde çalıştık 18 Mayıs 2022 | 593 Okunma 10 yıl önce, 10 yıl sonra yine SADAT 17 Mayıs 2022 | 737 Okunma Kılıçdaroğlu, SADAT’ı “Altılı Masa” adına sordu 15 Mayıs 2022 | 472 Okunma Kaftancıoğlu’na önce cezaevi, sonra şartlı tahliye 13 Mayıs 2022 | 741 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar