Yavaş, darbe girişimini püskürttü

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin olağanüstü ilk toplantısı cumartesi günü yapıldı. Bir gün önce de AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP’li meclis üyeleriyle...

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin olağanüstü ilk toplantısı cumartesi günü yapıldı. Bir gün önce de AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP’li meclis üyeleriyle bir araya gelmişti. Anlaşılıyor ki belediyelerde çoğunluğa sahip Cumhur İttifakı, CHP’li başkanları çalıştırmamak için her şeyi yapacak.

İstanbul’da, Ekrem İmamoğlu’na Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatası verilmediğine göre, meclisin ilk gerilimli toplantısı da Ankara’da yapıldı. Cumhur İttifakı’nın 107, Millet İttifakının 42 oyunun bulunduğu mecliste, AKP’lilerin önceliği kentin sorunlarına nasıl çözüm getirileceği değil, belediye şirketlerine yönetim kurulu üyeliği oldu.

“TİCARİ SIR” DİYORLAR  

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ANFA Güvenlik, ANFA Limited, Anket A.Ş., BELKA A.Ş., BELKO Limited, BELPA A.Ş., BELPLAS, BELTAŞ, BELPEMA, BUĞSAŞ, Halk Ekmek, Metropol, Portaş, Seğmen Su, TOBAŞ şirketleri var. Mansur Yavaş, şirketlerin önemli bir bölümünün zarar ettiğini açıkladı.

Bu şirketlerle ilgili olarak önceki dönem Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanı Doğan Yılmazkaya, hemen her şirketle ilgili soru önergesi verdi. Bugün, büyük yolsuzlukların bulunduğu gündeme getirilen ANFA şirketinin gelirleri konusunda bilgi edinmek amacıyla 9 Kasım 2015’de verdiği soru önergesine, Melih Gökçek imzasıyla 20 Ocak 2016 tarihinde cevap verildi. Cevabın hepsi şu kadar: “Önergenize konu edilen ANFA Limited şirketi gelirleriyle ilgili bilgiler ticari sır niteliğindedir. Bilgilerinizi rica ederim.”

Büyükşehir Meclisi’nde AKP ve MHP grupları, daha ilk toplantıda başkanın şirketler üzerindeki yetkilerini yok etmek istediler. Oysa bunun Belediye Kanunu’na aykırı olduğunu da biliyorlar. Yetinmediler, şirket yönetim kurullarına meclisin atama yapmasını istediler. Bu da Türk Ticaret Kanunu’na aykırı. Çünkü bu yetki şirket genel kurullarındadır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kılıçdaroğlu’nu linçten kurtaran genel müdür 19 Temmuz 2019 | 4.978 Okunma Türkiye’ye karşı yeni silahlı güç 17 Temmuz 2019 | 617 Okunma FETÖ, termal suyun da üstüne yatmış 16 Temmuz 2019 | 933 Okunma Komutan S-400’ü anlattı 14 Temmuz 2019 | 1.809 Okunma Gümrük müdüründen, danışmana 140 bin lira 12 Temmuz 2019 | 968 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar