Yargıya sınav geliyor

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “yargı etiği”ni açıklamıştı. Perşembe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı toplantıda, “Yargı Reformu Strateji Belgesi”ni yani yol haritasını anlatacak...

Gül, iz bırakacak önemli adımlar atıyor. Hemen belirtelim hukuk fakültesi mezunlarından hakim, savcı, avukat, noter olmak isteyenler ÖSYM Başkanlığı tarafından “Devlet Sınavı”ndan geçirilecek. 70 ve üstünde puan alanlardan avukat olmak isteyen avukatlık stajına başlayacak. Hakim, savcı ve noter adayları ise bakanlığın açacağı ikinci sınavdan ve mülakattan geçecek.
30 Mayıs’ta yapılacak toplantıya baro başkanları davet edildi edilmesine ama toplantının külliyede yapılmasına karşı olan ve bu yüzden katılmayacak baro başkanının sayısının da az olmayacağını belirtelim. Bunların da katılmama gerekçeleri yine yargı bağımsızlığıyla ilgili bazı kaygılardan kaynaklanıyor.

ZOR GÜNLERDEN GEÇİYOR

Türk yargısını cemaatlerin, tarikatların eline bırakanlar, kumpasların kurulmasına da yıllarca seyirci kaldılar. Sahte belgeler, dijital verilerle hayatlar karartıldığında “yargı bağımsız” dediler. O soruşturmaları yürüten ve kim oldukları yargı camiasında çok iyi bilenenler “kahraman” ilan ediliyordu. Sonunda gerçeği gördüler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkçe anlaşılmamış, açıklamayı Kürtçe yaptılar! 23 Ağustos 2019 | 5.534 Okunma 58 güne, 25 bin lira 21 Ağustos 2019 | 711 Okunma Belediyelere kayyuma gerek bile olmayacaktı ama... 20 Ağustos 2019 | 5.823 Okunma Yargıda 5 yıl önce, 5 yıl sonra 18 Ağustos 2019 | 2.760 Okunma 1 milyon 980 bin liranın hesabını versin 16 Ağustos 2019 | 4.243 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar