Yargıya sınav geliyor

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “yargı etiği”ni açıklamıştı. Perşembe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı toplantıda, “Yargı Reformu Strateji Belgesi”ni yani yol haritasını anlatacak...

Gül, iz bırakacak önemli adımlar atıyor. Hemen belirtelim hukuk fakültesi mezunlarından hakim, savcı, avukat, noter olmak isteyenler ÖSYM Başkanlığı tarafından “Devlet Sınavı”ndan geçirilecek. 70 ve üstünde puan alanlardan avukat olmak isteyen avukatlık stajına başlayacak. Hakim, savcı ve noter adayları ise bakanlığın açacağı ikinci sınavdan ve mülakattan geçecek.
30 Mayıs’ta yapılacak toplantıya baro başkanları davet edildi edilmesine ama toplantının külliyede yapılmasına karşı olan ve bu yüzden katılmayacak baro başkanının sayısının da az olmayacağını belirtelim. Bunların da katılmama gerekçeleri yine yargı bağımsızlığıyla ilgili bazı kaygılardan kaynaklanıyor.

ZOR GÜNLERDEN GEÇİYOR

Türk yargısını cemaatlerin, tarikatların eline bırakanlar, kumpasların kurulmasına da yıllarca seyirci kaldılar. Sahte belgeler, dijital verilerle hayatlar karartıldığında “yargı bağımsız” dediler. O soruşturmaları yürüten ve kim oldukları yargı camiasında çok iyi bilenenler “kahraman” ilan ediliyordu. Sonunda gerçeği gördüler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Size tarihi bir olayı anlatacağım: Çuval misillemesi 08 Temmuz 2020 | 2.992 Okunma Öyle bir emir asla verilmedi 07 Temmuz 2020 | 3.486 Okunma Bu karardan haberiniz yok mu? 05 Temmuz 2020 | 1.077 Okunma Bu bir torpil listesidir 03 Temmuz 2020 | 5.063 Okunma Danıştay’ın Ayasofya kararı 01 Temmuz 2020 | 2.588 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar