Uyanık olalım; “MET” denilen bir belayla karşı karşıyayız

Sözcü Gazetesi Yazarı Saygı Öztürk'ün bugünkü (02.11.2022)''Uyanık olalım; “MET” denilen bir belayla karşı karşıyayız'' başlıklı yazısı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ülkemiz için büyük bir tehlikeye dönüşen, kullanıcılar arasında “MET” olarak bilinen Metamfetamin’i gündeme getirdi. Kullanıcıları şizofren yapan, beynini yok eden bu madde, ne yazık ki gençler arasında yaygın.

Tehlikeye her fırsatta dikkat çekiyoruz. 13 Haziran 2021’de bu köşenin okurlarına şunları aktarmıştım: “Esrar, eroin, kokain derken, yeni bir salgın başladı. Daha çok gençlerin kullandığı Metamfetamin halk arasında ise ‘MET’ diye bilinen uyuşturucu Türkiye’nin başına bela oldu. Ölüme yol açan, sokaklarda yarı canlı dolaştıran, kısaca kullanıcıların yaşamlarını sonsuza dek değiştirecek çok yaygın, tehlikeli ve farklı bir madde kullanımı ile karşı karşıyız.”

PEKİ NASIL GİRİYOR?

İçişleri Bakanı, bazı rakamlar açıklıyor ama yakalama oranının, Avrupa ülkelerine giden uyuşturucunun yüzde kaçı olduğunu söylemiyor. Eroin ana hammaddesi İran üzerinden, bunu eroine dönüştürmek için kullanılan, kontrolsüz olarak ithal edilen asit anhidrit ise batı ülkelerinden geliyor. Yani, Türkiye buluşma yeri.

Metamfetamin hammaddesi Afganistan’da yetişen bir bitki. Bunlar Suriye ve Irak üzerinden...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bunların hesabı sorulmasın mı?    03 Şubat 2023 | 3.144 Okunma O vaatlerinizle birlikte masa-sandalyeniz de gider 01 Şubat 2023 | 2.956 Okunma 6’lı masanın, saray planı 31 Ocak 2023 | 1.216 Okunma 100 yılda Cumhurbaşkanlarımızı nasıl seçtik? 29 Ocak 2023 | 209 Okunma SADAT’ın yerini başka şirketler mi alıyor? 27 Ocak 2023 | 1.213 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar