Türkçe anlaşılmamış, açıklamayı Kürtçe yaptılar!

Diyarbakır, Van, Mardin Büyükşehir Belediye başkanlarının, haklarında mahkumiyet kararı olmadan “Soruşturmanın selameti” denilip açığa alınmaları ve yerlerine valilerin kayyum olarak atanmaları , “O zaman hiç seçim yapmayın” eleştirilerine de yol açtı.

Seçilen ya istifa ettiriliyor ya da açığa alınıyor. Yakın bir gelecekte CHP’li bazı belediye başkanlarının da görevden alınabileceğinin işaretleri veriliyor.

Açığa alınan belediye başkanı Aytaç Durak’ın “Açıkta geçen süresinin” 4 yıla ulaştığına, seçim biter bitmez soruşturmanın da bittiğine tanık olduk. Belediyelerde denetimi neredeyse ortadan kaldıran İçişleri Bakanlığı, başkanlar üzerinde açığa almayı veya kayyum atamayı bir baskı unsuru olarak kullanacak gibi gözüküyor.

BAKAN BÖYLE UYGUN BULMUŞ

Resmi dilimiz Türkçe ama İçişleri Bakanlığı’nın resmi sitesini açtığınızda karşınıza, Diyarbakır, Van, Mardin Büyükşehir Belediye başkanlarının görevden alınma gerekçeleri de Kürtçe olarak yazılmış.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kılıçdaroğlu’na yumruk attı ‘Adalet beni mağdur etti’ dedi 20 Eylül 2019 | 2.929 Okunma O soruşturmalar bitmiyor 18 Eylül 2019 | 2.748 Okunma 4 yıl önce kaçırılan askerden mektup var 17 Eylül 2019 | 4.162 Okunma Yetiş adalet yetiş, bak neler oldu... 15 Eylül 2019 | 1.089 Okunma 12 Eylül Darbe gecesinin hikayesi 13 Eylül 2019 | 3.031 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar