Sıra Murat Dağı’na geldi

Çanakkale’nin tek içme ve kullanma su kaynağı olan Atikhisar Barajı ile Çan ve Bayramiç ilçelerinin su kaynaklarını besleyen havzalarda Kanadalı Alamos Gold ve Doğu Biga şirketlerinin Kirazlı Balaban’da doğal yaşam alanları üzerindeki çalışması tüm hızıyla devam ediyor.

Şirket, belki 15 yıl sonra maden arayacağı bölgede bile “Belki ileride engel olunur” diye doğa katliamını bir an önce yapmanın çabasında.
İlginçtir, bunlar yaşanırken, AKP’nin Çanakkale milletvekilleri sessiz. Açıkçası kendi memleketleriyle ilgili önemli bir konuda bile sessiz kalıyorlar. Türkiye’de tespit edilmiş 6 bin 500 ton civarında altın olduğu belirtiliyor. Firma örneğin 100 liralık altın çıkardıysa, bunun sadece 4 lirasını devlete verirken, şimdi 6 liraya yükseltildi. Onca tahribatı dikkate aldığımızda bunun kamu yararı nerede?

GEDİZ İÇİN KARAR

Kütahya’nın Gediz İlçesi birinci derecede deprem kuşağında. Şimdi maden aranmak istenen Murat Dağı Gediz fayına da yakın. Altın aramasını önlemek için Karaağaç ve Sumaklı muhtarları ile Gümüle Köyü’nden üç vatandaş, Fırdan Köyü Gediz Nehri Koruma Derneği üyeleri, Gediz ve Uşak belediyeleri de altın aranmasını istemiyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Biri “Darbe” diğeri “ileri demokrasi” mahkemesiydi 05 Haziran 2020 | 2.146 Okunma Belediye Başkanlarından 8 istek 03 Haziran 2020 | 2.258 Okunma O gece, eşiyle vedalaşıp adliyeye gitti 02 Haziran 2020 | 4.425 Okunma Başbakanlıkta uyuyan DARBECİ GENERAL 01 Haziran 2020 | 10.067 Okunma Belediyelerde “Çalışmaları engelleyin” talimatı 31 Mayıs 2020 | 2.421 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar