Şehir terörünü destekleyen kırmızı bültenliler!

Sözcü yazarı Saygı Öztürk bu hafta 'Şehir terörünü destekleyen kırmızı bültenliler!' başlıklı yazısını kaleme adı.

Aylar önce konuştuğum deneyimli bir emniyet mensubu, “Terör artık kentlere iniyor. Çok dikkatli olunması gerekiyor” dediğinde şaşırmıştım. Terörle mücadele ediliyor ama terörün bitirildiğini söylemek mümkün değil. Önceki İçişleri Bakanı terörle mücadele eden güvenlik birimlerine destek veriyordu. Bu konuda da önemli başarılar elde edilmiş olacak ki, “Ayakkabı numaralarına kadar teröristleri bildiklerini” sıkça açıklıyordu. 

Ama gelin görün teröristler şehirlere inmeye başladı. Uyuşturucu kaçakçıları, organize suç örgütleriyle iç içe olanlar vardı. Uluslararası düzeyde yakalama ve tevkif müzekkeresi niteliğindeki ‘Kırmızı Bülten’le aranan ne kadar azılı organize suç örgütü lideri, elemanı, uyuşturucu kaçakçısı varsa Türkiye’yi mesken tutmuş. Sanırsınız kırmızı bültenle arananların Türkiye’de bir toplantısı var. O toplantıya katılmak için gelmişler. Ülkemizi kendileri için “Güvenli liman” olarak görmüşler. Bunların üzerine ya bilerek gidilmemiş, ya da birilerinin talimatı üzerine onlara gerektiği gibi dokunulmamış... Bu tür organizasyonları yapanların, terör örgütlerine önemli desteklerde bulunduğunu da göz ardı etmeyelim.  

ZAFER MÜDÜR NE DER?

Ali Yerlikaya’nın bakanlığa gelmesinden sonra, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’a da bir hareket geldi. Kırmızı bültenle aranan organize suç örgütü liderleri, uyuşturucu baronları yakalanmaya başlandı. Bazılarına yıllardır ülkemizde bulunmasına rağmen dokunulmadığı da ortaya çıktı.

Emniyet Müdürü Zafer Aktaş o dönem örgüt elebaşlarını niçin yakalamadı? Bu çeteler de yakalanmadan önce işlerini Türkiye’den yürüttü, yurt içinde önemli elemanlar kazandı, uluslararası düzeyde iş birliklerine girdi. Uyuşturucuyu Türk limanlarına getirtip buradan dağıtımı yapılıyordu. S. Soylu’nun yerine Ali Yerlikaya’nın atanmasından sonra dokunulmaz durumda olanlara dokunuldu.  Nedenini eski bakan açıklamalı.

KARARGAH KURMUŞ

Suriye’de binlerce DEAŞ’lı terörist vardı, bunlar nerelere gitti? Anlaşılıyor ki bunların önemli bir kısmı geldikleri ülkelere değil, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelere yerleşmiş. Emniyet ve Jandarma’nın sıkça yaptığı operasyonlardan birisi DEAŞ’lılara yönelik oluyor. Hemen her ilimizde bunlar bulunuyor. Nasıl bir dönem dinci örgütler Pakistan’a gönderildiyse, şimdi de ülkemizdeler. Bunlara destek olan, yerleştikten sonra ülkemizde kendilerine eleman devşiren bu grupların sayısı hızla artmış.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Seçilecekler için 10 altın kural 28 Şubat 2024 | 59 Okunma Teşekkür edilmeyen başkan ve metro için ayrılan 3 bin lira 27 Şubat 2024 | 339 Okunma O listede milletvekili eşi de var 23 Şubat 2024 | 1.298 Okunma Belgeleriyle açıkladı: Deprem bölgesinde 90 bin 200 seçmen kayıp 21 Şubat 2024 | 326 Okunma Unutmayalım, adalet size de lazım olacak 20 Şubat 2024 | 203 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar