Sayıştay, İBB’yi böyle koruyor

Sayıştay’ın denetimleri sonucu hazırlanan raporlar basında geniş yer alır.

İstanbul büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB) ile ilgili raporun CHP adayı Ekrem İmamoğlu tarafından gündeme getirilinceye kadar hiçbir raporuyla ilgili açıklama yapmazken, bununla ilgili açıklamayı hem de çarptırarak yaptı. “Şartlı görüş” verdiği maddeleri bile sanki “olumlu görüş” vermiş gibi duyurdu.
Kamu kurumları üzerinde Sayıştay denetçileri tarafından yapılan denetimler sonucunda üç tip rapor düzenlenir: 1- Düzenlilik denetim raporu, 2- Performans denetim raporu, 3- Yargılamaya esas rapor. Günlerdir konu edilen İBB ile ilgili “Düzenlilik denetimi raporu” denetlenen kurumun açıkladığı mali tabloların güvenilir olup olmadığı konusunda Sayıştay kararı ve “Yapılan mali iş ve işlemlerden hukuka uygun olmayanların tespiti” içeriyor. Ekrem İmamoğlu’nun programda gösterip alıntı yaptığı rapor, bu iki unsuru içeren “Düzenlilik denetimi raporu”dur.

SAYIŞTAY’IN GÖRÜŞÜ

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
O faturada millete kesildi 23 Temmuz 2019 | 632 Okunma Terör örgütü, başka bir örgütün eylem türünü uyguladı 21 Temmuz 2019 | 3.079 Okunma Kılıçdaroğlu’nu linçten kurtaran genel müdür 19 Temmuz 2019 | 6.256 Okunma Türkiye’ye karşı yeni silahlı güç 17 Temmuz 2019 | 639 Okunma FETÖ, termal suyun da üstüne yatmış 16 Temmuz 2019 | 939 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar