Puduhepa’nın doğuşu 

Çorum belediyesi ünlü saat kulesinin yanındaki parka bir dünya haritası koyup üzerini de “Dünyanın Merkezi Çorum” diye yazdırmış. Dünyanın en dar arastası Çorum’da diye gelenleri bu...

Çorum belediyesi ünlü saat kulesinin yanındaki parka bir dünya haritası koyup üzerini de “Dünyanın Merkezi Çorum” diye yazdırmış. Dünyanın en dar arastası Çorum’da diye gelenleri bu sokağa götürüyorlar. Çorum, bu “en”leri öne çıkarmakta çok başarılı olmuş. Saat Kulesi’nin çevresinde yapılan düzenlemeler, tarihi yapılarla çevrili bir meydan kazanılması adına Belediye’nin gerçekten takdire değer bir projesi olarak karşımıza çıkıyor.

Görünen o ki, Hitit uygarlığının başkenti Hattuşa’ya sahip olmanın avantajını ve kente neler kazandırabileceğini Çorumlular daha iyi anlamaya başlamış.

ONUN MÜHRÜ

Nitekim, tarihin en önemli kadın figürlerinden Puduhepa da yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor.

Çorum’un duayen gazetecisi, kadim dostum Mehmet Yolyapar, insanlık tarihinin ilk yazılı barış antlaşması Kadeş’te Kraliçe Puduhepa’nın mührünün de bulunuşunu, kadın-erkek eşitliğinin ilk tarihsel belgesi olarak niteliyor. Hititler’in ele geçirdikleri kentlerin tanrılarına da saygıyla Büyük Mabet’te yer vermelerinden yola çıkarak, “Bu topraklar, barışın, kadın-erkek eşitliğinin ve inançlara saygının anavatanı” tezini heyecanla ortaya koyuyor.

Sevgili...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Teşkilat düşmanı” ilan edilen genel başkan yardımcısı 06 Temmuz 2022 | 745 Okunma Ülkeyi seçimle teslim etmeyecekler mi? 05 Temmuz 2022 | 1.567 Okunma Her düzenleme milletvekiline yarıyor 03 Temmuz 2022 | 317 Okunma Önce dava açıldı, şimdi de yasak getirildi 01 Temmuz 2022 | 496 Okunma O yasak niçin getirildi? 29 Haziran 2022 | 494 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar