“Pençe Harekâtı”yla ABD planına darbe

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Kuzey Irak’a gerçekleştirilen “Pençe” adı verilen harekat, askeri anlamda bölgedeki teröristlerin etkisiz hale getirilmesini içeren bir plan olma özelliğini i taşırken, aynı zamanda ABD’nin İran’a yönelik operasyonel hazırlıklarını sekteye uğratabilecek içerikte olduğu düşünülmeli.

ABD’nin, İran’a askeri baskıyı sürdürmek istediği coğrafi alanlardan birisi de şüphesiz Irak ve Irak özelinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) sahasıdır. ABD’nin Irak’ta üslenmesi ve burada asker bulundurması Irak yönetimi ile muhalefeti arasında önemli bir sorun. Bu durum ABD’yi IKBY’ne yaklaştırıyor.

ÇEKİLME, ABD PLANI

IKBY’nin, PKK’ya karşı politik manevraları dışında elle tutulur ciddi bir söylemi ve karşı duruş eylemi bulunmuyor. Bu durum, ABD’nin, IKBY bölgesindeki PKK ile olan ilişkisinde  işini kolaylaştırıyor. ABD’nin Irak’ta bulunan dokuz askeri üssünden üçünün bu bölgede olduğunu da unutmayalım.
Terör örgütünün önemli bir bölümü Suriye’den, Kuzey Irak sahasına çekildi. Bu durumu, 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Araştırmalar Merkezi Başkanı, Genelkurmay eski Asayiş Şube Müdürü Kurmay Albay Ünal Atabay, SÖZCÜ’ye şöyle değerlendirdi:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sorun bitmedi sadece ötelendi 22 Ekim 2019 | 2.063 Okunma Suriyeli komutan sordu: Payitaht nasıl? 20 Ekim 2019 | 2.748 Okunma Okulları bir sendikaya teslim ettiler 18 Ekim 2019 | 1.201 Okunma Bunu da yok saydık 16 Ekim 2019 | 2.619 Okunma “Verdiğim bilgilerle 500 FETÖ’cü tutuklandı” 15 Ekim 2019 | 4.629 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar