O sözleşmenin üç ilkesi ve güvenliğimiz

Lozan’da imzalanan en önemli belgelerden biri de Türk Boğazları’nın statüsü ile ilgili sözleşmedir. Lozan Barış Sözleşmesi’nin 23. maddesinde Boğazlar sorunu genel olarak yer almış ve Barış Barış Antlaşması’na ek olarak Lozan Boğazlar Sözleşmesi ile ayrıntılı olarak düzenlenmiş.

Lozan Boğazlar Sözleşmesi, Boğazlardan serbest geçişi, Boğazlar Komisyonu’nun kurulmasını, Boğazların ve civarının askersiz hale getirilmesini hedef tutan ve Milletler Cemiyeti’nin de garantisini sağlayan hükümleri içeren 20 maddelik bir sözleşmedir.

Lozan Boğazlar Sözleşmesi üç ilkeye dayanıyordu. Bu ilkeler, Türkiye için çok önemliydi. Kendi topraklarıyla çevrili Boğazlar bölgesine hakim olamamak, gelecek tehlikelere anında müdahale edememek, müdahale edebilmesi için garantör ülkelerden izin almak, Türkiye için büyük endişe kaynağıydı.

ÜÇ İLKE

Sözleşmenin önemli üç ilkesi şunlardı: 1- Boğazların askersiz hale getirilmesi. (Kıyılardan 20 km. mesafeye kadar. Ayrıca Boğaz önü adaları da askersizleştirilecekti.) 2- Boğazlarda gemilerin geçişini kontrol etmek ve bu geçişleri Milletler Cemiyeti’ne bilgi vermekle yetkili bir Boğazlar Komisyonu’nun kurulması

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Anayasa Mahkemesi’nden beklenen 28 Ekim 2020 | 99 Okunma Sarıgül, Cumhur İttifakı’na katılır mı? 27 Ekim 2020 | 1.167 Okunma Cumhur İttifakı için önemli iddialar 25 Ekim 2020 | 3.223 Okunma Özdağ’ın FETÖ suçlaması böyle kolay olmasaydı 23 Ekim 2020 | 2.189 Okunma Hastane odasında 21 Ekim 2020 | 1.414 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar